İsveç UETD Başkanı Özer Eken'in skandal ses kaydı Norveç'te de gündem!

İsveç Radyosu’nun yayınladığı ve İsveç Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Başkanı Özer Eken’e ait olduğu iddia edilen ses kaydı Norveç medyasında da gündem oldu.
Norveç gazetelerinden Klar Tale haberi, ‘Türkiye, İsveç’teki Türkleri ispiyonluyor’ başlığı ile verdi. Haberde, Türkiye’nin, İsveç’te yaşayan  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a muhalif isimlerin listelediği belirtildi.

‘İSİM VERMEZSEN TÜRKİYE’DE TUTUKLATIRIZ’

Norveç gazatesi, radyoda yayınlanan ses kaydında başkan Özer Eken’in İsveç’te yaşayan bir Türk vatandaşını tehdit ettiğini kaydetti. Erken’in,  baskı yaptığı  Türk vatandaşından, Fethullah Gülen’i destekleyen kişilerin isimlerini vermesini, aksi taktirde Türkiye’de kendisini tutuklanacağı şeklinde ifadeler kullandığı açıklandı.

İSVEÇ İSTİHBARAT SERVİSİ: KANUNLARA AYKIRI

Haberde, radyoya göre, Türkiye için çalışan birçok kişinin Gülen destekçilerinin isimlerini listelediklerine parmak bastığı vurgulandı. Ayrıca haberde, konuyla ilgili açıklamada bulunan İsveç İstihbarat Servisi’nin, durumun kanunlara haykırı olduğunu belirttiği aktarıldı.

‘GÜLEN’İ DESTEKLEYENLERİ BURAYA İHBAR EDİN’

Daha önce İsveç merkezli insan hakları derneği Stockholm Center for Freedom’da yer alan bir habere göre, Oslo’da faaliyet gösteren Norveç Diyanet Vakfı’na bağlı Oslo Türk İslam Birliği Camii’nin sekterliğini yürüten ve kurumun internet sitesi köşe yazarlarından Yusuf Yüksel, muhbirlik paylaşımında bulunduğu belirtilmişti.

Sekreter, Facebook adresinden ‘norsk-tyrkere’(Norveçli Türkler) isimli bir grup aracılığı ile yaptığı paylaşımla, açık bir şekilde casusluk ve muhbirliğe teşvikçi olumuştu . Yüksel, sayfasından bir link vererek şunları yazmıştı: ”Bildiğiniz fetöcü teröristleri buraya ihbar edin.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ