İsrail, Gazze’de sivilleri de hedef aldı: 24 ölüm

İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 24 kişi hayatını kaybetti, 154 kişi yaralandı.


İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik cumartesi günü başlattığı saldırılarda 24 Filistinli hayatını kaybederken 154 kişi de yaralandı. Taraflar arasında bu sabah 04.30 itibarıyla ateşkes sağlandı.

Gazze’deki silahlı gruplardan “Halk Direniş Komiteleri” adına konuşan Ebu Mücahid el Brim, Birleşmiş Milletler (BM) ve Mısır’ın ateşkes için ortaya koyduğu çabaların sonuç getirdiğini, bunun pazartesi sabah saatlerinden itibaren uygulamaya gireceğini söyledi.


Gelişmeye ilişkin İsrail tarafından henüz bir açıklama yapılmazken, ateşkes görüşmelerine katılan İsrailli bir yetkili geçen gece yaptığı açıklamada, görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini, birkaç saat içinde ateşkes ilanının mümkün olabileceğini duyurmuştu.

2 MAYIS’TAN BERİ GERİLİM SÜRÜYORDU

İsrail ve Filistin arasında saldırılar, İsrail ordusuna göre İslami Cihat Örgütü mensubu keskin nişancıların İsrail askerlerine ateş açması ve 2 askeri yaralamasıyla 2 Mayıs’ta başladı. Karşılık veren İsrail’in hava saldırısında 2 Hamas mensubu öldürüldü.

Cuma günü ise Filistinlilerin haftalardır her Cuma Gazze sınırında gerçekleştirdikleri barışçıl “Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü”ne bir kez daha gerçek mermilerle saldırılan İsrail askerleri, 2 Filistinliyi daha öldürdü.

İSRAİL AA’NIN OFİSİNE DE SALDIRI DÜZENLEDİ

Cumartesi gecesi bu kez İsrail’in başkent Tel Aviv’in güneyinde, Gazze Şeridi’ne 13 kilometre mesafedeki Aşkelon’da, Gazze Şeridi’nden atılan bir füzenin bir apartmana isabet etmesi sonucu bir İsrail vatandaşının hayatını kaybettiği duyuruldu.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde Anadolu Ajansı ofisinin de bulunduğu binaya da hava saldırısı düzenledi. Bina tamamen yıkıldı.

SİVİLLERDE HEDEF ALINDI

Öte taraftan İsrail, sivilleri hedef almadıklarını ileri sürse de Filistinli kaynaklar, saldırılarda sivillere ait birçok evin yanı sıra 3 atölye ve bir cami vurulduğunu duyurdu. AA’nın haberine göre, sivillere ait 7 binanın vurulduğu ve bu binaların tamamen yıkıldığı belirtilirken, 4 ev de roket saldırısına maruz kaldı.

Bölgedeki AA muhabirinin verdiği bilgiye göre Filistinliler İsrail saldırılarında yıkılan evlerinden ve ofislerinden sağlam kalan eşyalarını yıkıntıların arasında çıkarmaya çalıştı.

ABD’DEN İSRAİL’E DESTEK

ABD yönetimi İsrail’in arkasında olduğunu duyurdu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, cumartesi günü yaptığı açıklamada, “İsrail’in yanındayız ve bu iğrenç saldırılar karşısında kendini savunma hakkını destekliyoruz” dedi. Birleşmiş Milletler’den yapılan açıklamada da taraflara itidalli olma çağrısı yapıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ