İsrail, Gazze'de Hamas komutanını öldürdü

İsrail'in, Gazze'deki son hava saldırılarında Hamas komutanı Hamid Ahmed Abed Kudri'yi doğrudan hedef alarak öldürdüğü belirtiliyor.


Hamid Ahmed Abed Kudri, İsrail tarafından İran fonlarını Hamas militanlarına aktarmakla suçlanıyordu.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Hamas da Kudri'nin komutanlarından biri olduğunu doğruladı.


İsrail'in 2014 yılından bu yana ilk kez böylesi bir saldırı düzenlediği kaydediliyor.

Bölgede karşılıklı saldırılar artarken, İsrail ordusu Gazze'de imha edilen bir binanın Hamas'ın istihbarat birimlerine ait olduğunu açıkladı.

Üç gündür devam eden şiddetli çatışmalarda, 23 Filistinli ve dört İsrailli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Cumartesi gününden beri kontrolleri altındaki bölgelere 600 roket atıldığını, kendilerinin de 320 hedefi vurduklarını açıkladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu pazar sabahı orduya, Gazze'de "geniş çaplı saldırılar" düzenlemeyi sürdürme emri vermişti.

Netanyahu pazar günkü kabine toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, "Ordudan, Gazze Şeridi'ndeki terör unsurlarına yönelik saldırılarını sürdürmesini istedim. Orduya ayrıca Gazze Şeridi çevresindeki birliklerin tanklar, toplar ve piyadelerle desteklenmeleri yönünde talimat verdim" demişti.

İsrail ordusu, şimdiye kadar 150 roketin havada durdurulduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler, Katar ve Mısır'ın ateşkes için arabuluculuk yaptıklarına dair haberler geliyor.

Pazar gecesi Hamas lideri İsmail Haniye yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in "ateşkesi eksiksiz uygulaması" halinde "sukunete dönüşün mümkün olduğunu" kaydetti.

İsrail'de Gazze Şeridi'nin 40 kilometre yakınındaki okulların tümünde eğitime ara verildi, bazı sığınaklar da halkın kullanımına açıldı.

Gazze'den atılan roketler sonucu Aşkelon'da 58 yaşındaki bir kişinin evinin bahçesinde, bir kişinin ise çalıştıkları fabrikada öldükleri açıklandı.

67 yaşındaki başka bir kişinin aracına tanksavar füzesinin isabet etmesi sonucu hayatını kaybettiği, 20'lerinin başındaki başka bir kişinin ise Aşdod şehrinde öldüğü belirtiliyor.

Gazze Sağlık Bakanlığı, 23 Filistinlinin hafta sonu boyunca hayatını kaybettiğini duyurdu.

12 yaşındaki bir çocuk ile iki hamile kadının da hayatını kaybedenler arasında oldukları ifade ediliyor.

Filistinli yetkililer, İsrail'in cuma gününden bu yana sürdürdüğü saldırılarda hayatını kaybedenler arasında 14 aylık bir bebekle annesinin de olduğunu açıkladı. İsrail ise anne ve bebeğin, Gazze'den atılan roketin hedef şaşırmasıyla öldüklerini öne sürdü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ