IŞİD’den kurtarılan Rakka’da 26 toplu mezardan 5.900 kişinin cesedi çıkarıldı

2017 yılında IŞİD’den kurtarılan Rakka’da yeni bir toplu mezar bulundu. Böylece Suriye’nin kuzeydoğusundaki şehirde bugüne kadar ortaya çıkarılan toplu mezar sayısı 26’ya çıktı. Bu mezarlardan IŞİD’in öldürdüğü 5 bin 900 kişinin cesedi çıkarıldı.


2017 yılı Ekim ayında IŞİD’den kurtarılan Rakka’da yeni bir toplu mezar bulundu. Böylece Suriye’nin kuzeydoğusundaki şehirde bugüne kadar ortaya çıkarılan toplu mezar sayısı 26’ya çıktı

Rakka Sivil Meclisi’nden yapılan açıklamada toplu mezarın şehrin kuzeyindeki Hazima köyünde oraya çıkarıldığı, toplu mezardaki cesetlerin çoğunun kadın ve çocuklara ait olduğu belirtildi. Ayrıca mezarda hangi gruba ait olduğu belli olmayan silahlı gruplara mensup kişilerin cesetlerinin de bulunduğu ve mezarda toplam 110 kişinin cansız bedeninin bulunduğu ifade edildi.
Rakka’da Sivil Meclise bağlı Acil Müdahale ekipleri bugüne kadar toplam 26 toplu mezar ortaya çıkardı. Bu mezarlarda ise 5 bin 900 kişinin cesedi bulundu.

IŞİD, 2014 yılında ele geçirdiği Rakka’yı sözde halifeliğinin merkezi ilan etmişti.

Şehir ABD hava kuvvetlerinin yoğun hava desteği ile Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından 2017 yılı Ekim ayında IŞİD’den kurtarıldı.

Suriye İnsan Hakları Ağı ( Syrian Network for Human Rights – SNHR), IŞİD tarafından o dönemde 8 bin kişinin kaçırıldığını belgelemiş ve bunların akıbetlerinin belli olmadığını duyurmuştu.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ