İran'daki saldırıları IŞİD üstlendi

Tahran’daki koordineli olduğu belirtilen terörist saldırılarda iki intihar saldırganının kendilerini havaya uçurduğu kaydedildi. IŞİD'in üstlendiği saldırılarda en az 12 kişi öldü.
İran gizli istihbarat servisi de terör saldırıları düzenlendiğini doğruladı.

Tahran’daki saldırı milletvekillerinin meclisteki bir oturumu sırasında meydana geldi. Televizyon görüntülerinde mecliste tartışma toplantısı devam ederken, dışarıdan silah seslerinin geldiği duyuluyor. Meclis Başkanı Ali Laricani saldırıları, “önemsiz mesele” diye niteledi ve güvenlik birimlerinin durumu kontrol altına alacağından emin olduğunu ima etti.   

Çifte saldırıyı IŞİD üstlendi. Haberi Intelligence Group adlı internet sitesi  IŞİD'e yakınlığı ile tanınan Amak haber ajansına dayanarak yayınladı. Haberde, meclise ve Humeyni'nin anıt mezarına IŞİD militanlarının eylem düzenlediği yer aldı. Meclis'teki dört saldırganın öldürüldüğü bildirildi.


IŞİD daha önce de İran’ı tehdit etmişti. Mart ayında Farsça yayınladığı bir video kaydında IŞİD, İran’ı ele geçireceklerini ve “Sünni Müslüman ulusa iade edeceklerini” belirtmişti. Diğer radikal Sünni gruplar gibi IŞİD de Şiileri "tanrı tanımaz" olarak nitelendiriyor ve Şiilere karşı saldırılar düzenliyor.  

© Deutsche Welle Türkçe
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ