İran’da uçak düşürme krizi: 30 kişi gözaltına alındı

İran, en önemli komutanlarından Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından Irak’taki ABD üslerine misilleme yaparken, Tahran’da Ukrayna Hava Yolları’na ait bir uçağı “kazara” düşürdüğünü açıklamasıyla yeni bir kaos yaşıyor.
Mürettebatıyla birlikte 178 kişinin ölümüne neden olan uçakla ilgili, İran tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 30 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.


İran yargı sözcüsü Golamhüseyin İsmaili, Tahran Havalimanı’ndan kalkan Ukrayna uçağının düşürülmesinde rolü olan yaklaşık 30 kişinin gözaltında olduğunu duyurdu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de uçağın düşürülmesini “affedilmez bir hata” olarak niteledi. Ruhani, “Bu affedilmez bir hataydı. Uçağın düşmesinden sadece bir kişi sorumlu tutulamaz” dedi.

Ruhani “İran silahlı kuvvetlerinin hatalarını itiraf etmeleri iyi bir ilk adım. Bunun bir daha yaşanmayacağının teminatını vermeliyiz” ifadelerini kullandı. Ruhani, kendi hükümetinin de sorumlu olduğunu belirtti.

Tahran yönetimi, başta uçağın İran ordusu tarafından düşürüldüğü iddialarını reddetmiş ancak olaydan üç gün sonra İran Genelkurmay Başkanlığı, yolcu uçağının "cruise (seyir) füzesi" olarak algılandığını ve kısa menzilli füze ile "yanlışlıkla" vurulduğunu itiraf etmişti.

Ukrayna uçağında hayatını kaybedenler için Tahran'da düzenlenen anma etkinlikleri, hafta sonunda rejim karşıtı gösterilere dönüşmüştü.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ