İran’da polis şiddeti sokaktaki öfkeyi artırdı

İran’da yolcu uçağının vurulmasının ardından yönetime yönelen tepki gibi büyüyor. Eylem yapan halka silahlı müdahale tepkinin artmasına neden oldu. Gösteriler dün de devam etti.


İran’ın bölgedeki Amerikan üslerini vurduğu gece, “yanlışlıkla” Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağını düşürmesinin ortaya çıkması, ülkede hükümet ve rejim karşıtı eylemcileri yeniden sokağa döktü. Yolcu uçağında hayatını kaybedenleri anmak için düzenlenen ancak rejim karşıtı protestolara dönüşen gösterilere katılanlar, hükümeti istifaya çağıran sloganlar atıyor.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde İran polisinin, eylem yapan halka ateş açtığı görülürken, bu görüntüler ülkedeki öfkenin artmasına neden oluyor. Gerçek mermi ve gaz kullanıldığı anlaşılan görüntülerle ilgili henüz İranlı yetkililerden net açıklama gelmedi. Çok sayıda kadının bulunduğu kalabalığa ateş açılmasına ait görüntüler büyük infial yaratırken, Tahran Emniyet Müdürü Hüseyin Rahimi eylemcilere karşı gerçek mermi kullanıldığı reddetti. İnsan hakları örgütleri İran’a barışçıl protestolara müsade edilmesi için çağrı yapıyor.


UCAĞIN VURULDUĞU BİLGİSİ HÜKÛMETTTEN GİZLENMİŞ 

Öte yandan İran’da hükümet, olayın kendilerinden de uzun süre saklandığını öne sürdü. Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, yolcu uçağının İran savunma sistemi tarafından füzeyle vurulduğu bilgisinin Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve hükümet üyelerinden gizlendiğini söyledi.

DHA’nın haberine göre Rebii, “Biz, yalancılık ve olayı gizlemekle suçlandık. Gerçekte durum böyle değildi. Biz yalan söylemedik, konuyla ilgili bize bilgi verilmedi” dedi. Cumhurbaşkanı Ruhani dahil hükümet üyelerine, uçağın hava savunma sistemi tarafından “istem dışı” vurulduğu bilgisinin cuma günü öğleden sonra verildiğini belirten Rebii, “Ruhani, konudan haberdar olunca, Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi’ni toplantıya çağırdı ve açıklama yayımlandı” ifadelerini kullandı.

İran Meclisi Tahran Milletvekili Ali Mutahhari de, Ukrayna uçağının İran savunma sistemi tarafından füzeyle vurulduğu bilgisinin ülke lideri Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yle geç paylaşılmasının olayla ilgili şüpheleri artırdığını söyledi.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmek üzere Tahran’dan havalanan yolcu uçağı, 8 Ocak sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 176 kişi hayatını kaybetmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ