İran, nükleer anlaşmadan kısmen çekildiğini duyurdu

İran hükümeti, 2015 yılında imzaladığı nükleer anlaşma kapsamında verdiği bazı taahhütleri geri çektiğini açıkladı.İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, anlaşmaya taraf olan ABD dışındaki ülkeleri bilgilendirerek, anlaşmadan tamamen çekilmek gibi bir planlarının olmadığını söyledi.


BBC Türkçe'nin aktardığına göre, Ruhani anlaşma kapsamında hangi taahhütlerden geri çekildiklerini ise detaylandırmadı.

İran Güvenlik Konseyi'nden yapılan açıklamada, "İran İslam Cumhuriyeti, mevcut aşamada zenginleştirilmiş uranyum ve ağır su depolama konusundaki sınırlandırmalara uyma zorunluluğu görmemektedir" deniyor.

Açıklamada ayrıca ABD'nin yeniden yürürlüğe giren yaptırımlarına atıfla "Anlaşmanın diğer taraflarına bankacılık işlemleri ve petrol alanlarında verdikleri taahhütleri yerine getirmeleri için 60 gün süre tanınmıştır" ifadesi kullanılıyor.

İran hükümeti, nükleer taraf ülkeler İngiltere, Fransa, Almanya, Çin ve Rusya'nın ABD yaptırımlarınmın geri dönmesinin ardından 2015'te altına imza atılan şartları tam olarak yerine getirmediğini vurguluyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Mayıs 2018'de 'gelmiş geçmiş en kötü anlaşma' olarak nitelediği mutabakattan çekildiğini duyurmuş ve Kasım 2018'de de İran'a yönelik yaptırımları tekrar yürürlüğe koymuştu.

ABD, Türkiye dahil toplam sekiz ülkeye yaptırımlara rağmen İran'dan petrol almaya devam etmeleri için 2 Mayıs 2019'a kadar geçerli olan bir muafiyet tanımıştı.

Bu muafiyet süresinin geçen hafta dolmasının ardından Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada hedefin İran'ın petrol gelirlerini sıfıra indirmek olduğu vurgulanmıştı.

Türkiye ise İran ile ticaretin devam edeceğini söylemiş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu paylaştığı Twitter mesajında "Tek taraflı yaptırımları ve komşularımızla nasıl ilişki kuracağımız konusundaki dayatmaları kabul etmiyoruz" demişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ