Irak’tan Türkiye’ye ekonomik yaptırım uyarısı: ‘Operasyonlar sona ermezse…’

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Irak Kürdistanı Bölgesi’ndeki Haftanin bölgesine yönelik askerî operasyonları devam ederken, Irak yönetiminden Türkiye’ye ekonomik yaptırım uyarısı geldi.


Türkiye’nin Irak’ın kuzeyine yönelik saldırıları durdurma çağrısı yapan Irak yönetimi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Arap Birliği’ne başvurabileceklerine ilişkin açıklama yaptı. Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Sahhaf, “Elimizde ayrıca ekonomik etki araçları var” dedi

Ahmed Sahhaf, “Irak, bu sorunun görüşülmesi için BMGK’yı acil toplanmaya çağırabilir, Arap Birliği, İslam İşbirliği Örgütü ve diğer kurumlara başvurabiliriz” ifadelerini kullandı.


Türkiye’ye ekonomik dahil diğer etki araçlarına da sahip olduklarını söyleyen Sahhaf, “Irak’ta onlarca Türk ekonomik ve yatırım şirketi bulunuyor, iki ülke arasındaki ticaret hacmi yıllık 16 milyar doları geçiyor” dedi.

Sahhaf, “Tüm bu etki araçları, Irak hükümetinin elindeki kozlar, ama biz bölgenin güvenliğine olumsuz yansıyan bu sorunun aşılması için olası ortak yol olarak halen politik diyalog ve iyi komşuluk ilkelerini değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Sahhaf’ın bu sözlerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’dan tepki geldi.

Hami Aksoy “Türkiye, sınırlarına, güvenliğine ve istikrarına yönelik Irak topraklarından doğan her türlü yıkıcı faaliyete karşı uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı temelinde gereken tedbirleri almaya kararlıdır” açıklamasında bulundu.

Aksoy şöyle devam etti:

“Irak’ın da güvenliğini tehdit eden ve egemenliğini ihlal eden PKK ile ortak mücadele için işbirliğine hazır olduğumuzu bir kez daha hatırlatırız. Bu beklentiler karşılanmadığı müddetçe, Türkiye, sınırlarına, güvenliğine ve istikrarına yönelik Irak topraklarından doğan her türlü yıkıcı faaliyete karşı uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı temelinde gereken tedbirleri almaya kararlıdır.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ