Irak’taki olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısı 46’ya ulaştı

Irak’ta protestocular eylemlerin dördüncü gününde de işsizlik, kamu hizmetlerinin yetersizliği ve yolsuzlukları protesto etmeyi sürdürdü. Bugün sabah saatlerinde güvenlik güçleri protestocuların üzerine ateş açtı.
Irak’ın başkenti Bağdat’ta polis bugün doğrudan göstericilerin üzerine ateş açtı. Reuters ve Associated Press haber ajansları, olaylarda en az bir kişinin vurulduğunu bildirdi.


Reuters, yüzlerce göstericinin toplandığı kent merkezinde bulunan binaların çatılarındaki keskin nişancıların protestoculara ateş açtığını ve bir kişinin boynundan vurulduğunu aktardı. Reuters’a konuşan bir görgü tanığı, bu kişinin durumunun ciddi olduğunu söyledi.

Iraklı yetkililerin verdiği bilgiye göre olaylarda ölenlerin sayısı 46’ya ulaştı. Olaylarda, yaklaşık 2 bin 500 kişi de yaralandı.

BAŞBAKAN PROTESTOCULARI HAKLI BULDU

Dün televizyondan halka seslenen Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, protestocuların haklı taleplerini duyduklarını ve artık evlerine dönmelerini istemişti.

Başbakan Adil Abdülmehdi, göstericilerin taleplerinin kendileri tarafından anlaşıldığını, ancak hükumetin elinde sihirli bir değneğin bulunmadığını ve bir yıl içinde hayallerin gerçekleşmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Hükumet protestocuların organize olmasını önlemek için zaman zaman interneti kesiyor, sosyal medya platformlarına erişimi kapatıyor.

EKONOMİK PROBLEMLER VE YOLSUZLUK

Iraklılar, özellikle kamu çalışanları ve siyasetçileri yolsuzluğa bulaşmış olmakla suçluyorlar.

Ülkede gençler arasında yüzde 25’i aşan işsizlikle ilgili olarak da hükumet son olarak aldığı bir kararla Irak’ta iş yapan firmaların çalıştırabilecekleri yabancı personel sayısına kısıtlama getirme kararı aldı. Buna göre Irak’ta iş yapan yabancı firmalar ancak çalışanlarının yarısını Iraklı olmayan personelden seçebilecek.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ