Irak’ta protestolar öğrencilerle büyüdü: 3 vekilin evi ateşe verildi

Irak'ta protestolar devam ederken, ülkenin güneyindeki Zikar vilayetinde göstericilerin, 3 milletvekilinin evini yaktığı öğrenildi.


Irak’ta eylemler 3 gündür devam ediyor. Bağdat’taki hükümet karşıtı gösteriler üniversite öğrencilerinin de katılımıyla büyüyor. Gösterilerde bu defa 3 milletvekilinin evi ateşe verildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, göstericiler, Zikar’ın Eş-Şatra ilçesinde ‘Sairun‘ Koalisyonu milletvekillerinden Naci es-Saidi, ‘El-Fetih‘ Koalisyonu’ndan Muna el-Gurabi ile ‘Kanun Devleti Koalisyonu‘ milletvekili Zeynep el-Hazreci’nin evini ateşe verdi.


Olaylarda can kaybı yaşanmazken, sivil savunma ekiplerinin evlerde çıkan yangınları söndürmeye çalıştığı ifade edildi.

İŞSİZLİK, YOLSUZLUĞA KARŞI DAHA İYİ KAMU HİZMETİ TALEBİYLE

Iraklılar, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmetlerinin yetersizliğini protesto etmek amacıyla ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler düzenliyor.

Ülkede 1 Ekim’de harekete geçen eylemciler, Erbain törenleri nedeniyle ara verdikleri gösterilere, 25 Ekim’de tekrar başlamıştı.

Birleşmiş Milletler Irak Misyonu, 1 Ekim’den bu yana devam eden gösterilerde 254 göstericinin hayatını kaybettiğini, binlercesinin de yaralandığını duyurmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ