Irak’ta protestolar durdurulamıyor: En az 99 ölü, 4 bin yaralı

Irak’ta salı günü başkent Bağdat ve güney vilayetlerde başlayan protesto gösterilerinde ölü sayısı artarken, Birleşmiş Milletler’den kritik bir çağrı geldi.


Irak’ta binlerce işsizlik, yetersiz kamu hizmetleri ve yolsuzluk nedeniyle sokağa çıkmıştı. Olaylarda şu ana kadar en az 99 kişi öldü, 4 bin kişi yaralandı.

Birleşmiş Milletler Irak Yardım Misyonu Direktörü Keanine Hennis Plasschaert, “Ölümlü ve yaralanmalı beş gün: Bu sona ermeli” açıklaması yaparken, “can kayıplarından sorumlu olanların yargı önüne çıkarılması gerektiğini” söyledi.


Irak güvenlik güçleri, dün başkent Bağdat’ın doğusundaki kitlesel bir gösteriyi dağıttı. Bölgeden güvenlik güçlerinin gerçek mermi kullandığına dair bilgiler gelirken, çatışmalarda en az beş kişi hayatını kaybetti.

Gösteriler, ülkede terör örgütü IŞİD’in yenilgiye uğratıldığı 2017’den bu yana en çok kanın döküldüğü protestolar oldu.

Yetkililer eylemleri sokağa çıkma yasakları ve internet karartmasıyla kontrol altına almaya çalıştı. Bağdat’ta dün sokağa çıkmaya yasağı gündüz saatleri için kaldırıldı.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, göstericilerin kaygılarını giderme sözü verirken, ülkenin sorunları için ‘sihirli çözüm’ün olmadığı konusunda uyarıda bulundu.

Abdulmehdi, güvenlik güçlerine tam destek verirken, göstericilere müdahalede ‘uluslararası standartlara’ riayet ettiklerini savundu.

Irak’ın Şii dini adamı Ayetullah Ali el-Sistani ise hükümete reform taleplerine yanıt verme çağrısı yaptı.

Irak Meclisi Başkanı Muhammed el-Halbusi de yetkili makamların göstericilerin taleplerini yerine getirmemeleri durumunda sokaklara inerek halk protestolarına katılma sözü verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ