Irak Ordusu Kerkük'ü ele geçirdi

Valilik binası dahil tüm birimleri neredeyse kurşun atmadan aldılar.
Irak'ta merkezi yönetimin Kerkük vilayetinde başlattığı operasyonda bazı stratejik noktalar Bağdat kontrolüne geçti. Valilik binası ele geçirilirken, kuzeydeki kentlere giden yollar tutuldu.

Irak ordusu ve Şii Haşdi Şabi milisleri, Pazartesi sabahından bu yana Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) kontrolündeki Kerkük vilayetinde ilerlemeye devam ediyor.

Irak ordusu özel kuvvetleri Kerkük'teki valilik binasını ele geçirdi. Tanıkların ifadelerine göre bir düzine kadar zırhlı araçla binaya giren terörle mücadele ekipleri IKBY bayrağını indirip göndere Irak bayrağını çekti.


Şehirdeki Türkmenler ve Araplar sevinç gösterileriyle bina etrafında Irak bayraklarını dalgalandırırken, Irak ordusunun ABD tarafından eğitilen terörle mücedele birlikleri ve merkezî yönetime bağlı polis güçleri kuzeydeki Erbil ve Süleymaniye kentlerine giden yollara yerleştirildi.

IKBY'nin silahlı unsurlarını oluşturan peşmerge kuvvetleri, sabah saatlerinden beri devam eden operasyonu "Kürdistan ulusuna karşı alçakça bir savaş ilanı" olarak nitelendirdiklerini açıkladı. 

Öğle saatlerinde Irak ordusuna bağlı milisler adına konuşan Ahmed el-Essadi de bir açıklama yapmış ve Kerkük vilayetinde sürdürdükleri operasyonda "tüm hedeflere" ulaştıklarını söylemişti.

Irak birlikleri ve peşmerge kuvvetleri arasında doğrudan bir çatışma yaşanmazken, ABD liderliğindeki IŞİD'e karşı mücadele koalisyonu her iki tarafa "gerilimi tırmandırıcı adımlar atmaktan kaçınmaları" çağrısında bulundu.

PETROL ÜRETİMİ ASKIDA

Irak Petrol Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Bağdat yönetimine bağlı birliklerin petrol yataklarına yaklaştığı sırada iki noktada üretim IKBY tarafından kesildi.

Reuters haber ajansına konuşan üst düzey Iraklı bir petrol yetkilisi Erbil yönetiminin emriyle petrol sahalarından çekilen Kürt güçlerinin kasıtlı olarak Kerkük'te kontrol ettikleri Bay Hasan ve Avana'dan petrol işçilerini de tahliye ettiklerini söyledi. Yetkili, bu eylemin sözü geçen petrol sahalarında üretimi durdurduğunu ekledi.

"Üretimin durmasına izin vermeyeceğiz" şeklinde konuşan yetkili, "cesur birliklerimiz Kerkük'teki tüm petrol sahalarının kontrolünü ele alacak ve ardından derhal üretime tekrar başlayacağız" ifadesini kullandı.

Bağdat yönetimi bölgede petrol üretimini durduracak girişimlerde bulunulmaması gerektiğini söylemiş, gerekirse güvenlik güçlerinin üretimin durdurulmasına engel olmak için konuşlandırılabileceğini eklemişti.

IKBY'li yetkililer, günde yaklaşık 200 bin varil ham petrol üretilen Kerkük petrol sahasındaki faaliyetlerin "güvenlik gerekçesiyle" durdurulabileceği şeklinde bir uyarıda bulunmuştu. Bağdat yönetimi ise bunun kendilerine baskı için bir "mazaret" olduğunu savunuyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ