Irak Musul ve Kerkük'e saldırıyı yalanladı!

Irak hükümeti, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) Musul ve Kerkük’e saldırı yapılacağı yönündeki istihbaratını yalanladı.
KBY Güvenlik Konseyi, Irak ordusunun Musul’un kuzeyi ve Kerkük’ün güneyi ile batısına büyük bir saldırı düzenleyeceğine dair istihbarat alındığını duyurmuştu.

‘Hiçbir somut adamı veya plan mevcut değil’

AA’ya konuşan Hükümet Sözcüsü Saad Hadis, saldırı iddiasıyla ilgili, “Bu yönde arazide hiçbir somut adım veya planımız mevcut değil” dedi.


Irak güçlerinin Kerkük’e bağlı toprakların yüzde 40’ını IŞİD’den geri aldığını kaydeden Hadisi, “Uyuyan hücrelerin faal duruma geçmemesi, güvenliğin sağlanması ve sığınmacıların evlerine geri dönmesi için buranın güvenliği merkezi yönetime bağlı güçler tarafından sağlanacak” diye konuştu.

Musul’da IŞİD’e yönelik operasyonlar sonrası güvenliğin merkezi yönetime bağlı güçler tarafından sağlandığını belirten Hadis, burada kalmaya devam edeceklerini belirtti.

KBY’nin gerginliği tırmandırma çabasında olduğunu savunan Hadisi, “KBY’deki Kürtler gibi diğer gruplar da bizim vatandaşlarımız ve onların da güvenliğini ve istikrarını sağlamakla görevliyiz. Irak merkezi yönetimi Kerkük başta olmak üzere, ‘Tartışmalı bölgeler’ adı verilen yerlerde güvenliği sağlama yetkisi ve görevine sahiptir. Hükümet bu bölgelerde güvenliği ve otoriteyi sağlayacak, hiçbir grubun can ve mal güvenliğine zarar verilmemesi için azami çaba harcayacak” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ