İngiltere'den ABD'ye Manchester tepkisi

İngiltere, ABD'li yetkililerin İngiltere'den önce Manchester saldırısı hakkında bilgi sızdırmasına tepki gösterdi.
İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd, Manchester'da intihar saldırısı düzenleyerek 22 kişiyi öldüren Salman Abedi'nin 'muhtemelen' tek başına hareket etmediğini açıkladı. Rudd, eyleme yönelik soruşturmanın ayrıntılarının İngiliz makamlardan önce ABD'li güvenli yetkililerince 'sızdırılmasını' da 'rahatsız edici' oalrak niteledi.

Sputnik Türkiye'nin aktardığına göre BBC'ye konuşan Rudd "Muhtemelen, tek başına bu eylemi yapmıyordu o nedenle istihbarat kurumları ve polis bizi güvende tutmak amacıyla tüm bilgiyi elde etmek için ipuçlarını takip ediyor" dedi.

'İSTİHBARAT KURUMLARI ABEDİ'Yİ BİLİYORDU'

Rudd, Abedi'nin istihbarat kurumları tarafından tanınıp tanınmadığı şeklindeki soruya da "Güvenlik kurumlarının çok sayıda kişiyi bilmesi onların farkında oldukları herkesi tutuklaması gerektiği anlamına gelmiyor. Ancak o (Abedi) daha önceden bilinen birisiydi. Ancak soruşturma ilerldikçe daha fazlasını bulacağımızdan eminim" yanıtını verdi.

Rudd, Sky News'a verdiği röportajda da Abedi'nin istihbarat kurumlarınca bilindiğini yineledi.

'DİĞER KAYNAKLARDAN BİLGi AÇIKLANMASI RAHATSIZ EDİCİ'
Rudd BBC'ye verdiği röportajda da soruşturmanın ayrıntılarının İngiltere'den önce ABD'li yetkililerce duyurulmasından rahatsızlık duyduklarını belirtti. ABD'li yetkililer Salman'ın kimliğini İngiliz yetkililerden önce basınla paylaşmıştı.

Bakan, "İngiliz polisi, operasyonel bütünlük açısından bilgi akışını kontrol etme konusuna çok net olmuştur. O nedenle diğer kaynaklardan bilgi açıklanması rahatsız edici. Bunun bir daha olmaması gerektiği konusunda dostlarımıza karşı çok açık oldum" dedi.

Saldırıyı IŞİD üstlenmiş ancak ABD'li yetkililer henüz bu iddiayı dorulayamadıklarını da söylemişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ