İngiltere'de Johnson tek başına iktidar, Brexit kesinleşti

İngiltere'de gerçekleşen seçimlerin ilk sonuçlarına göre, Muhafazakar Parti tek başına iktidar oldu ve Başbakan Boris Johnson seçimden zaferle çıktı.


Sandık çıkış anketine göre, İngiltere seçimlerinden Muhafazakar Parti açık ara seçimi kazanan taraf oldu. Oy verme işlemi gece 01.00'de sona ererken, Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti tek başına iktidarı garantiledi. 

İngiltere'de resmi sonuçlara göre seçimi Muhafazakar Parti'nin kazanması kesinleşirken partilerin şu ana kadar elde ettikleri sandalye sayıları şöyle: 


Muhafazakar Parti 326
İşçi Partisi 196
İskoç Ulusal Partisi 45
Liberal Demokrat Parti 8
Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi 8

Mevcut sonucu göre, Johnson, Avrupa Birliği ile uzlaştığı Brexit anlaşmasını başka bir partinin desteğine gerek kalmadan 650 üyeli Avam Kamarasında geçirebilecek ve İngiltere, 31 Ocak 2020'de AB'den ayrılmış olacak. 

Johnson, seçim kampanyası boyunca, Brexit anlaşmasını Meclis'e getireceği vaadinde bulunuyordu.

İki yıl önceki seçimde, şimdiki tablonun aksine Muhafazakarlar 317, İşçi Partisi 262, İskoçya Ulusal Partisi 35 ve Liberal Demokrat Parti 8 sandalye kazanmıştı.

Öte yandan İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, seçim hezimetinin ardından istifa edeceğini açıkladı.

Sandık çıkış anketlerine göre partisi büyük kan kaybeden Corbyn, yaptığı açıklamada seçmenlerine ve "medyanın bakısı altında kalan" ailesi, arkadaşları ve eşine teşekkür etti.

"Açıkçası parti için çok hayal kırıklığına yol açan bir gece oldu." diyen Corbyn, "Ancak şunu söylemek istiyorum, bu seçim kampanyasında bir umut bildirisi sunduk." ifadesini kullandı.

Brexit'in seçim tartışmalarını çok fazla kutuplaştırdığını, normal siyasi tartışmaların çoğunu geçersiz kıldığını savunan Corbyn, görevi bırakacağını ve bir sonraki seçimde partisinin başında yer almayacağını duyurdu.

Ancak istifası için belli bir tarih vermeyen Corbyn'in kısa bir süre daha partiye liderlik etmesi bekleniyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ