İngiltere Başbakanı Johnson: “Brexit ertelenmeyecek”

İngiltere Başbakanı Boris Johnson Brexit’in bir kez daha ertelenmesinin söz konusu olmadığını ifade etti. Parlamentonun Brexit planını onaylamaması durumunda erken seçime gidilebileceğini açıkladı.
Londra’daki Başbakanlık Ofisi önünde bir açıklama yapan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, “Biz Avrupa Birliğini 31 Ekim’de amasız, fakatsız terk edeceğiz” dedi.


Avrupa Birliği ile bir anlaşmaya varma konusunda hala umutlu olduğunu belirten Boris Johnson, bunun için iktidarda olan partisine mensup milletvekillerinin tek vücut olması gerektiğini vurguladı.

ERKEN SEÇİM

Başbakanlık kaynakları, Johnson’un Brexit konusundaki planlarının İngiltere Parlamentosunda onaylanmaması durumunda 14 Ekim’de erken seçime gitmeyi teklif edeceğini kaydettiler.

Başbakan Johnson, 31 Ekim 2019 tarihinde anlaşmalı ya da anlaşmasız bir şekilde AB’den ayrılmak istiyor. Johnson’ın, anlaşmasız bir ayrılıkla AB’den imtiyazlar elde etme planlarına ise Brüksel’den ret cevabı geldi.

ERTELEME TALEBİ

İngiltere Parlamentosundaki 20 kadar iktidar milletvekilinin, muhalefetle birlikte hareket ederek, Başbakan Johnson’ın, anlaşmasız bir şekilde Avrupa Birliğinden ayrılma planlarına engel olmaya çalışacağı ifade ediliyor.  Milletvekillerinin bunun için bir yasa taslağı hazırlığı içinde olduğu da gelen haberler arasında.

Bazı parlamenterlerin de 19 Ekim’e dek Brexit ile ilgili olarak Brüksel ile Londra arasında bir anlaşma sağlanmaması durumunda ayrılma tarihini üç ay ertelemek için girişimlerde bulunma kararı aldığı belirtiliyor.

PARLAMENTO BU HAFTA ÇALIŞACAK, ARDINDAN 5 HAFTA YENİDEN TATİLE GİRECEK

İngiltere’de geçtiğimiz hafta Başbakan Boris Johnson’ın önerisi ve Kraliçe Elizabeth’in de onayını alan karar nedeniyle, bu hafta yaz tatilinden dönen Parlamento Cuma günü son oturumunu yaptıktan sonra yeniden beş hafta tatile girecek.

Bu açıdan İngiltere parlamentosunun, önümüzdeki günlerde çok hararetli tartışmalara sahne olması bekleniyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ