‘İkinci baskın’ iddiası: Kongre binası bugün kapalı

Amerika Birleşik Devletleri'nde Kongre'nin Polis Departmanı, "Bir milis grubun Kongre'yi basma planına" yönelik istihbarat aldıklarını açıkladı.

Kongre çevresinde güvenlik önlemleri artırıldı. İkinci bir baskın endişesiyle Temsilciler Meclisi'nde düzenlenmesi planlanan oturum iptal edildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Kongre binasına yeni saldırı planı iddiası güvenlik güçlerini harekete geçirdi.


Kongre Polis Departmanı kimliği belirsiz bir milis grubun Kongre binasına saldırı planladığı yönünde istihbarat geldiğini duyurdu.

Sosyal medyada eski Başkan Donald Trump’ın aşırı sağcı destekçilerinin, 4 Mart tarihini işaret ederek, Trump’ın tekrar başa geçeceğine dair mesajlar paylaşması endişeyi artırdı.

WASHINGTON D.C.’DE GÜVENLİK ALARMI VERİLDİ

Bunun üzerine bölgede güvenlik tedbirleri sıkılaştırıldı. Kolluk güçlerinin sayısı artırıldı. Halkın ve polislerin korunmasını sağlamak için fiziksel bir yapı kurulması planlandı.

Hâlihazırda 6 Ocak 2021’de Kongre baskınının ardından konuşlandırılan Ulusal Muhafızlardan yaklaşık 6 bini bölgedeki görevlerini sürdüyor. Muhafızlara ek olarak Washington polisi de hazır bekletiliyor.

Kongre polisine göre muhtemel bir girişim kolaylıkla bertaraf edilebilir. Ancak buna rağmen Temsilciler Meclisi bugün düzenlenmesi planlanan oturumunu, güvenlik gerekçesiyle iptal etti.

Senato’da devam eden Kongre baskınına dair soruşturma oturumunda önemli bir iddia ortaya atıldı. ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) baskın sırasında Ulusal Muhafız göndermeyi ertelediği belirtildi.

İddianın sahibi Washington Ulusal Muhafızlar Komutanı Tümgeneral William Walker. Baskın günü Kongre polisinin kendilerinden yardım istediğini belirten Walker, kendisinin de Pentagon’u aradığını, ancak 2 saatten uzun bir süre herhangi bir cevap alamadığını açıkladı.

Walker, Ulusal Muhafızların onay geldikten 18 dakika sonra Konrge binasının bulunduğu bölgeye intikal ettiğini söyledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ