Hollanda basını yazdı: Binali Yıldırım için 150 milyon Euroluk ‘gizli servet’i...

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım’ın 150 milyon euroluk ‘gizli servetinin’ olduğu iddia ediliyor.


Bu iddiayı ilk dile getiren isimlerden biri Sabahattin Önkibar'dı. Önkibar, "Hollanda'da 800 milyon avroluk serveti varmış. Açıklanan  30 gemisi 14 adet de yüksek cirolu şirketi var" diyordu.

Yeniçağ'ın aktardığına göre, Mediapart’ın ve Hollanda gazetesi nrc'nin haberine göre, Yıldırım ve ailesinin Malta ve Hollanda’da kayıtlı 30 kargo gemisi var.


Yıldırım’ın yine Hollanda’da her biri servet değerinde 10'a yakın gayrı menkulünün olduğu belirtiliyor.

Haberde yer alan ifadelere göre, Binali Yıldırım gemi filosunu 1998'de kurmaya başlamıştı. Yıldırım ‘Silver Fish’ yani ‘gümüş balık’ adında eski bir kargo gemisi aldı ve Malta'daki paravan şirketler üzerinde sürekli yeni gemiler almaya devam etti.

Yıldırım’ın mal varlığındaki büyük patlama 2010 senesinde yaşandı. Bugün sahip olduğu onlarca gemiden 6'sını o yılda aldı.

Gemilerin fiyatı 2 milyon Euro ile 33 milyon Euro arasında değişiyordu. Binali Yıldırım'ın, gemilerin büyük bir kısmını İsviçre bankaları üzerinden nakit satın aldığı öne sürülüyor ve geriye kalanları ise Kuveyt Türk Bankası’ndan çekilen kredilerle ödediği iddia ediliyor.

Gemileri yine Malta ve Hollanda’da kurduğu paravan şirketler üzerine kaydettirdiğini iddia eden Fransız Medipart'a göre, Yıldırım'ın Malta'daki gemilerinden bazıları, amcası Yılmaz Yıldırım’a kurdurduğu ceren danışmanlık denizcilik şirketi üzerine kayıtlı. Diğerleri ise doğrudan oğlu Erkam Yıldırım tarafından yönetiliyor.

Mediapart, Yıldırım ailesinin sadece Hollanda’daki servetinin 120 milyon euro’nun üzerinde olduğunu yazdı.

Haberde yer alan detaylara göre, Erkam Yıldırım'ın Hollanda'da 3 milyon euro değerinde 6 ayrı mülkü bulunuyor.

Bu emlaklar Castillo Real Estate bv şirketi üzerinden işletiliyor.

Yine Hollanda’daki Zealand Shipping şirketinde ciddi miktarda para olduğu kaydediliyor.

Sicil kayıtlarına göre, şirketin gemilerinin piyasa değeri 120 milyon euro civarında.

Yıldırım hakkındaki iddiaları sıralayan haber şöyle devam ediyor:

Binali Yıldırım Rotterdam, Amsterdam ve Almere adlı gemilerini tanesine 33 milyon euro yani toplamda 100 milyon euro ödeyerek satın aldı.

Habere göre, Yıldırım ödemenin yüzde 50'sini kaynağı belli olmayan nakit parayla yaptı. diğer yarısını ise Kuveyt Türk ve Yapı kredi Bankası’ndan aldığı kredilerle tamamladı.

2000'li yılların ilk çeyreğinde Binali Yıldırım’ın aile serveti deşifre oldu. Bunun üzerine gemilerden bazısı alelacele satıldı, bazısı ise söküme gönderildi.Yıldırımlar, 2010’dan sonra fiyatları 1.9 ila 33 milyon dolar arasında olan 11 gemiyi banka kredisi olmadan nakit ödeyerek satın aldılar. Gemiler Türkiye yerine, yurt dışında iç içe geçirilmiş offshore şirketler üzerine kaydedildiBinali yıldırım 2016'da Başbakan seçilince şirketlerini mal varlığında göstermemek ve güvenceye almak için yeğeni Süleyman Vural'a devretti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ