Hızla yayılıyor: Kuveyt, İran'dan vatandaşlarını tahliye ediyor

Çin'de ortaya çıkan koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 444'e yükseldi. Virüsün hızla yayıldığı İran'da vaka sayısının 28'e ve ölü sayısının da beşe yükseldiği belirtildi.


Kuveyt, vatandaşlarını, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle İran'dan tahliye etmeye başladı. Kuveyt resmi haber ajansına göre, Sivil Havacılık Genel Müdürü Abdulaziz el-Fevzan, İran'daki Kuveyt vatandaşlarını tahliye için tahsis edilen beş uçaktan ilkinin 130 yolcuyla birlikte ülkeye döndüğünü söyledi.

Kuveyt yönetimi, Sağlık Bakanlığının talimatıyla İran'a giden ve bu ülkeden gelen tüm uçuşların askıya alındığını duyurdu. Kuveyt Havayolları bugün, İran'ın Meşhed kentinden 700'den fazla kişiyi tahliye etmek için çalışmaların başladığını açıklamıştı.

İran'ın Tahran, Kum, Erdebil, Elburz, Merkezi, Gilan, Hemedan ve Kazvin eyaletlerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle eğitime ara verildi. Ülkedeki tüm spor müsabakaları 10 güne kadar ertelendi, tüm sanatsal faaliyetler de iptal edildi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre ülkede koronavirüs tespit edilen kişi sayısı 10 bin 968'inin durumu ciddi olmak üzere 76 bin 936'ya çıktı. 

Son 24 saatte, 648 yeni vakanın tespit edildiği ve 97 kişinin hayatını kaybettiği ülkede ikisi Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde olmak üzere toplam ölenlerin sayısı 2 bin 444'e oldu. 

Bununla birlikte virüs bulaşma durumu şüpheli olan kişilerin sayısı 4 bin 148'e, müşahede altına alınan kişilerin sayısı 106 bin 89'a geriledi. 

Bugüne kadar taburcu edilen kişilerin sayısı da 22 bin 888'e yükseldi. Çin ana karası dışında ise vaka sayısı Hong Kong'da 69'a çıkarken, Makau Özel İdari Bölgesi'nde ise 10 olarak bildirildi. 

Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülke, Çin'de mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti.

Yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) "acil durum" ilan etmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ