Hikmetyar siyasete dönmeye hazırlanıyor

BM'nin terör listesinden çıkardığı, Türkiye'nin de 'mal varlığını dondurma kararını' kaldırdığı Taliban yanlısı Gülbeddin Hikmetyar'ın siyasete girmeye hazırlandığı açıklandı.
Hikmetyar, terör örgütü IŞİD ve El Kaide ile bağlantısı sebebiyle Türkiye’nin ‘terör listesi’nde 138’inci sırada yer alıyordu.

Hizb-i İslam sözcüsü, Hikmetyar’ın yarın başkanlık sarayında Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Ghani ile bira araya geleceğini söyledi

Terör listesinden çıkarıldı, siyasete hazırlanıyor


Sözcü, buluşmanın ardından Hikmetyar’ın bir açık hava mitingi düzenleyeceğini açıkladı.

Resmi gazetede yayımlanan karara göre Hikmetyar hakkında 2013 yılında alınan malvarlığını dondurma kararı da kaldırıldı.

Kararın altında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Bakanlar Kurulu’nun imzaları yer aldı.

Kararda şu ifadeler kullanıldı: “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 1267 (1999), 1988 (2011) ve 1989 (2011) sayılı kararlarıyla listelenen kişi, kuruluş veya organizasyonların tasarrufunda bulunan malvarlığının dondurulmasına ilişkin 30/9/2013 tarihli ve 2013/5428 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının eki (1) sayılı listenin ‘A- DEAŞ ve El-Kaide ile Bağlantılı Gerçek Kişiler’ başlıklı bölümünün 138’inci sırasında yer alan GULBUDDIN HEKMATYAR isimli şahsa ilişkin hüküm yürürlükten kaldırılmıştır.”Erdoğan’ın yıllar önce Hikmetyar ile yan yana durduğu fotoğraf tepki ve eleştirilere sebep olmuştu.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ