HDP, Leyla Güven için İHİK’e başvurdu

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 63 gündür açlık grevi yapan Hakkari Milletvekili Leyla Güven için Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na başvurdu.
HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, tarafından yapılan başvuruda, Leyla Güven’in taleplerinin görüşülmesi ve Güven’in sağlık durumunun incelenmesi için acil bir ziyaret gerçekleştirilmesi istendi.

BİR HAFTADIR AVUKAT GÖRÜŞMESİNE ÇIKAMIYOR

Ertan başvurusunda, 9 Ocak itibariyle açlık grevi eyleminde 63. gününe giren ve son bir haftadır avukat görüşüne çıkamayan Leyla Güven’in baş gösteren temel sağlık sorunlarını sıraladı.


LEYLA GÜVEN 13 KİLO KAYBETTİ

Güven’in 13 kilogram kilo kaybı yaşadığını belirten Ertan, “Ayrıca yoğun eklem ve baş ağrısı, vücutta uyuşma, dönemsel kramplar, tansiyon düzensizliği, yürümesine engel olacak büyüklükte halsizlik, yorgunluk, mide bulantısı ve krampı, vücudun sıvı tüketimini reddetmesi, baş dönmesi ve ağrısı, ses ve ışığa karşı hassasiyet gibi sağlık sorunları yaşadığını dile getirdi.

ACİL ZİYARET VE TOPLANTI TALEBİ

Ertan, “Bu bağlamda, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun Hakkâri Milletvekilimiz Leyla Güven’in taleplerinin görüşülmesi için acil toplantı yapmasını; ayrıca Leyla Güven’in açlık grevi eylemini sürdürdüğü Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na komisyon tarafından sağlık durumunu ve koşullarını yerinde incelemek üzere acil bir ziyaret gerçekleştirmesini; gerçekleştirilecek ziyarete tarafımın da davet edilmesini arz ve talep ederim” dedi.

7 KASIM’DA AÇLIK GREVİNE BAŞLADI

Hakkâri Milletvekili Leyla Güven, tutuklu yargılandığı davanın 7 Kasım 2018’de Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasına, 31 Ocak 2018’den bu yana tutulduğu Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden SEGBİS ile bağlanmıştı. Yaptığı açıklamayla Abdullah Öcalan’a dönük tecridi protesto etmek için açlık grevine başladığını; Abdullah Öcalan’ın avukatları ve ailesiyle görüşene kadar da eylemini sürdüreceğini duyurmuştu.

GÜVEN’E DESTEK EYLEMLERİ

Öte yandan Leyla Güven’e destek olmak için çok sayıda cezaevinde bulunan HDP’liler de süreli ve süresiz açlık grevi eylemi yapıyorlar. 100’ün üzerinde HDP’linin devam ettirdiği açlık grevlerine HDP örgütleri de destek veriyor. HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile HDP Hakkari milletvekili Abdullah Zeydan da tutuklu bulundukları cezaevleriden açlık grevine destek vermişlerdi.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ