Halkbank hakkında “dolandırıcılık” ve “kara para aklama” suçundan iddianame hazırlandı

ABD’nin New York Federal Mahkeme savcılığı, Halkbank aleyhine milyarlarca dolar tazminat istemiyle dava açıldığını duyurdu.


Halkbank hakkında “dolandırıcılık”, “İran’a yönelik yaptırımların delinmesi” ve “kara para aklama” suçlamalarıyla iddianame hazırlandı.

ABD basının son dakika olarak duyurduğu habere göre, Manhattan’daki federal savcılar İran’a yönelik yaptırımların delinmesi, kara para aklama ve dolandırıcılık suçlarından Halkbank hakkında iddianame hazırladı. ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Halkbank’ın davasına ABD Bölge Mahkemesi Hâkimi Richard M. Berman bakacağı belirtildi.


“SUÇ İŞLEYEN BANKA YÖNETİCİLERİ, HÜKÜMET YETKİLİLERİ TARAFINDAN KORUNDU”

İddianamede “dolandırıcılık”, “İran’a yönelik yaptırımların delinmesi” ve “kara para aklama” suçunu işleyen Halkbank’ın üst yönetiminin yüksek düzeyli Türk hükümeti yetkilileri tarafından desteklendi ve korunduğu ifade ediliyor.

ABD savcısı Geoffrey S. Berman “Etkin, adil ve kamuya açık görülen Halkbank Genel Müdürü’nün davasında jüri, Ocak 2018’de mahkumiyet kararı verdi, Halkbank’ın üst seviyeli yönetiminin ulusun İran rejimine karşı yaptırımlarını delen utanmaz tertibe dahil olduğunu gösterdi. Bugünkü iddianamede öne sürüldüğü üzere Halkbank’ın milyarlarca dolar değerindeki İran petrol gelirinin yasadışı hareketine sistemik katılımı kıdemli banka yetkilileri tarafından tasarlandı ve uygulandı. Bankanın küstah yönetimi, bu tertibi geliştirmek ve korumak için milyonlarca dolar rüşvet alan üst düzey Türk devlet yetkilileri tarafından desteklendi ve korundu. Halkbank artık bir Amerikan mahkemesine cevap vermek zorunda kalacak” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ