Halkbank Genel Müdür Yardımcısı, Reza Zarrab'la aynı cezaevine konuldu

Hürriyet gazetesi New York Temsilcisi Razi Canıklıgil’nin Twitter hesabından verdiği bilgiye göre tutuklanan Atilla, Manhattan’da Rıza Sarraf’ın yattığı cezaevine kondu.
Hürriyet gazetesi New York Temsilcisi Razi Canıklıgil’nin Twitter hesabından verdiği bilgiye göre tutuklanan Atilla, Manhattan’da Rıza Sarraf’ın yattığı cezaevine kondu. 

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, davalı’nın Amerikan mali sistemine erişimi kolaylaştırmak ve İran kuruluşlarına yönelik uluslararası ve ABD yaptırımlarına aykırı olarak Türk Bankasındaki pozisyonunu kullandığı belirtildi. Preet Bharara’nın yerine gelen New York Güney Bölgesi Vekil Başsavcısı Joon H. Kim, Mehmet Hakan Atilla’nın, İran Hükümeti adına işlem yapmak için ABD finansal sistemini kullanmak amacıyla aralarında Reza Zarrab da bulunan kişilerle işbirliği yaptığını iddia ediyor.

Washington Hattı’ndan İlhan Tanır, Ela Gonca İzmirli’nin aktardığına göre, Ailla’nın, Manhattan federal mahkemesinde ABD Sulh Hâkimi James C. Francis IV önünde çıkacağı belirtildi.


Başsavcı Yardımcısı Joon H. Kim, Reza Zarrab’ın ABD finansal kurumlarını kullanarak, Amerikan ambargosunu ihlal etmek amacıyla hareket ettiğini, ve Türk bankacısı Mehmet Hakan Atilla’nın, Zarrab’ın bu yasadışı faaliyetlerine, milyonlarca doları İran’a gönderek yardım ettiğini söylüyor. Ayrıca Atilla’nın, sahte dokümanlar yardımıyla Iran ambargosunun delinmesine yardım ettiğini iddia ediliyor.

FBI Direktör Yardımcısı William F. Sweeney Jr, “İran, ambargoyu delmek ve ABD yasalarını ihlal etmek için her türlü yolu kullanacağını gösteriyor. Bu davadaki çalışmamız, ‘yardıma muhtaç insanları beslemek amaçlı insani yardım’ görüntüsü altında ABD bankalarından muazzam miktarda para aktardıklarını göstermektedir. Bu durumda, bir Türk finansal bir kurumunu kullandılar. FBI ve ABD İstihbaratının analistleri ve araştırmacıları İran’ın bu yasadışı faaliyetinin her birini tespit edip durdurana kadar çalışmalarını sürdürecektir. ” dedi
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ