Guardian Malezya'da rehin alınan iki Türkü yazdı

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Malezya hükümetine çağrı yaptı.
İngiliz Guardian gazetesi, insan hakları kuruluşlarının Malezya hükümetine ülkede gözaltına alınan Turgay Karaman ve İhsan Aslan'ı Türkiye'ye iade etmeme çağrısı yaptığını yazdı. New York merkezli insan hakları kuruluşu Human Rights Watch'a (İnsan Hakları İzleme Örgütü) göre iki Türk iade edilmeleri halinde işkence görebilir ve adil yargılanmayabilir.

Guardian'ın internet sitesindeki haber, gazetenin Güneydoğu Asya muhabiri Oliver Holmes'un imzasını taşıyor.

Guardian'daki haberin ana hatları şöyle:


Haberde, Turgay Karaman ve İhsan Aslan'ın zorla Türkiye'ye gönderilebilecekleri belirtiliyor.

Gözaltına alınanlardan Turgay Karaman bir okulun müdürü. İhsan Aslan ise iş adamı.

Üst düzey polis yetkilisi Kalid Ebu Bekir, Turgay Karaman ve İhsan Aslan'ın "Malazya'nın güvenliğini tehdit eden faaliyetlere katılırken yakalandıklarını" açıklamıştı.

Bu açıklamanın hatırlatıldığı Guardian'daki haberde, Türkiye'nin Fethullah Gülen'in takipçileri olduklarından şüphenilen kişilere odaklandığı ve yurt dışında muhalif oldukları iddia edilen kişileri takip edip yakalamaya çalıştığı yazıyor.

New York merkezli insan hakları kuruluşu Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Örgütü) ise Malezya hükümetine iki Türkü hiçbir koşulda zorla sınırdışı edip Türkiye'ye iade etmeme çağrısında bulunuyor.

Guardian'daki haberde, İnsan Hakları İzleme Örgütü Asya Direktör Yardımcısı Phil Robertson'ın şu iddiasına yer veriliyor:

"Bu kişilerin Türkiye'ye dönmeleri halinde, cezaevinde işkenceye maruz kalacakları, resmen suçlanmaları halinde hiç de adil olmayan şartlarda yargılanacakları konusunda fazla şüphe yok."

Malezya: İki Türkün durumları inceleniyor

Malezya'da Başbakanlıktan Guardian'a yapılan açıklamada ise iki Türkün durumlarının incelendiği söylenmiş, iade edilip edilmeyecekleri konusunda bir açıklama yapılmamış.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ekim ayında Malezya'nın Fethullah Gülen ile bağlantılı 3 kişiyi Türkiye'ye teslim ettiğini söylemişti.

Guardian'daki haberde ise Malezya'da gözaltındaki iki Türkün, Gülen bağlantılı kurumlar ile ilişkileri olup olmadığının netleşmediği belirtiliyor.

Malezya medyasında iki kişinin de ülkedeki bir uluslararası okulda çalıştıkları bildirilmişti.

Guardian, okulun internet sitesinde Gülen'e ya da Hizmet hareketine atıf yapılmadığını yazmış. Okul yetkililerinin gazetenin konuyla ilgili bir açıklama yapmaları talebini geri çevirdiklerini de eklemiş.

EŞLERİNDEN AÇIKLAMA

Malezya'da rehin alınan Türklerin eşleri Malezya basınına açıklamalarda bulundu.

İşte o açıklamalar..
 
TURGAY KAHRAMAN'IN KATILDIĞI TV PROGRAMI


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ