Gergedan avcılarına karşı son teknoloji ve büyücülerle mücadele

Dünyanın en meşhur safari parklarından olan Güney Afrika’daki Kruger Ulusal Parkı yetkilileri, bugünlerde topyekün savaş veriyor.
Aktifhaber.com/Türkmen Terzi

Kaçak avcılara karşı milyonlarca dolarlık Postcode Meerkat isimli Geniş Alan Gözetleme Sistemi (GAG) parka tanıtılan son teknolojilerden.

Postcode Meerkat’e ek olarak 600 bin Dolarlık elektronik kapı kontrol sistemleri ile de parka giren araçlar ve şahışlar gözlemleniyor. Güney Afrika Ulusal Parklar (SANParks) proje müdürü Tumelo Matjekane, basın mensuplarına yaptıkları sunumda, küçük bir ülke kadar olan, 2 milyon hektar büyüklüğündeki dev parkın bütün kapılarına son teknolojik sistemleri tanıtacaklarını ifade etti.


Kruger’in baş bekçisi Nicholas Funda ise, “vahşi yaşamı korumak için mucize yaratamayız ama son teknolojiler ile kaçak avcılara gece müdahele edebileceğiz” dedi.

Kruger’de GAG ve elektronik kapı sistemlerine ek olarak, K-9 birimi kuruldu ve dünyanın bir çok yerinden narkotik köpekler getirildi. Eğitimiyle beraber yaklaşık 5 bin dolara mal olan köpekler kaçak avcılara göz açtırmıyor. Köpekler özellikle kapılarda şüpheli durumları tespit ediyor.

Parkta en etkili teknololi  7 gün 24 saat sensörler ve kameralarla çalışan, güneş enerjili GAG olurken, park yetkilisi Tumelo Matjekane, Drone’ların işe yaramadığını ifade etti. Ağaç ısılarının ve bazı hayvanların insanla aynı derecede ısıya sahip olduğunu belirten yetkililer, bu yüzden drone’larla mücadelenin riskleri olduğunu belirttiler. GAG sisteminin teknik operasyon müdürü Mark McGill, bu sistemi kullanmak için devamlı etrafı gözlemleyen insan gücüne ihtiyaç duyulduğunu söylerken, Postcode Meerkat’ın park muhafızlarının kaçak avcılara karşı hayatını kurtarmak gibi çok yönlü hizmet  verdiğini, bu teknolojinin kullanıldığı bölgelerde Ocak’tan beri tek bir gergedanın avlanmadığına işaret etti.

GAG’ın Güney Afrika’nın Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Konseyi (CSIR) tarafından geliştirildiği bilgisi verildi.

Kruger yetkilileri, Israil büyüklüğündeki parkta sadece 2015 yılında 600’den fazla beyaz ve 43 siyah gergedanın avlandığını, parkta sadece 400 gergedan kaldığını duyurdu.

Kruger yetkilileri, bir grup gazeteciyi bir kaç gün önce vurulan bir gergedanın yanına götürdüler. Silahlı korumalar eşliğinde heran vahşi hayvan saldırısı riski altında gazeteciler yaklaşık iki kilometre yürüyerek vurulup boynuzu alınan gergedan ölüsüne ulaştılar. Gazeteciler safari araçları ile helikopterin seyrettiği alana götürüldüler. Helikopterler, akbabaların yoğun uçtuğu bölgelere uçarak vurulan öldürülen gergedanlara ulaşıyor. Adli uzmanlar gergedanı parçalayarak mermiyi buluyor ve incelemek için labaratuvara götürüyor.

Gramı altından daha pahalı olan gergedan boynuzları için kaçak avcılar dünya gergedan nüfusunun yüzde 80’ini barındıran Güney Afrika’da cirit atıyor. Boynuzlara en fazla rağbet Çin ve Vietnam gibi ülkelerde. Gergedan boynuzu bir çok ilaçta kullanılıyor ve boynuza sahip olmak zenginlik emaresi saylıyor Mozambik ile de sınırı olan Kruger’in etrafında binlerce aç insan yaşıyor ve hayatlarını tehlikeye atarak vahşi hayvan avlıyor. Kruger’de son teknolojilerin yanından büyücüler de göreve çağrılmış. Medyaya konuşma yapan bir büyücü, çizdiğimiz sınırlara vahşi hayvanlar giremez iddiasında bulundu. Bazı muhabirler ise büyücüye, sihirlerinizi kaçakçılara öğretmeyin uyarısında bulundu.Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ