Fransız hükümetinden Sarı Yeleklilere OHAL tehdidi

Fransa'da hükümet bugün Sarı Yeleklilerin akaryakıt zammı isyanı konusunda acil bir toplantı düzenleyecek. Toplantı öncesinde hükümet sözcüsü eylemcilere müzakere çağrısı yapsa da, OHAL tehdidinde bulunmaktan geri durmadı.
 Fransa’da akaryakıt fiyatlarının bir yılda yüzde 20’den yüksek bir oranda artmasını protesto etmek için sokağa dökülen ‘Sarı Yelekliler’e hükümetten olağanüstü hal (OHAL) tehdidi geldi. Protestoların dün şiddetini artırması sonrasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bugün başbakan ve içişleri bakanının da katılacağı bir acil durum toplantısı düzenlemesi beklenirken, hükümet sözcüsü seçenekler arasında OHAL’in de bulunduğunu söyledi.Sözcü Benjamin Griveaux, dün Paris’in kent merkezinde yer yer şiddete dökülen eylemlere dair değerlendirmesinde, “Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için alınabilecek önlemler üzerine kafa yormalıyız” dedi. Europe 1 radyosuna konuşan sözcü, bugünkü toplantıda değerlendirilecek seçenekler arasında OHAL’in de yer aldığı belirtip “Her hafta sonunun bir şiddet buluşmasına veya ritüeline dönüşmesi söz konusu olamaz” diye konuştu.

MÜZAKERE ÇAĞRISI

Fransız sözcü, protestocularla bir diyalog süreci başlatmak istediklerini de ekledi. Griveaux, göstericilere bir lider belirleyip müzakere masasına oturma çağrısı yaptı. Sözcü, “Onlarla her yerde konuşmaya hazırız ve kapı açık” dedi.


Fransa’da akaryakıt zamlarına ve Macron hükümetinin reformlarına karşı protestolar 17 Kasım’da başlamıştı. Sarı yelek giyen göstericiler Fransa çapında yolları kapatmış, vergi dairelerinin girişlerine sembolik duvarlar örmüş, alışveriş merkezleri, fabrikalar ve bazı yakıt depolarına erişimi sekteye uğratmıştı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ