Fransa’da ölü sayısı 108 kişi arttı! Doktorlar, Başbakan Philippe’yi suçladı

Fransa’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 108 kişi daha artarak 372’ye, vaka sayısı 10 bin 995’e yükseldi.


Yeni tip koronavirüs salgınının Avrupa’da en çok görüldüğü ülkelerden olan Fransa’da Kovid-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısı 372’ye oldu. Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Jerome Salomon, düzenlediği basın toplantısında, virüs tespit edilen kişi sayısının 1861 artarak 10 bin 995’e yükseldiğini vurguladı.

Koronavirüs tespiti yapılanların arasında yoğun bakımda tedavi gören kişilerin sayısının 1122 olduğunu aktaran Salomon, salgının ülkenin tamamına yayıldığını vurguladı. Salomon, salgın nedeniyle son 24 saatte 108 kişinin daha yaşamını yitirdiğini ve böylece hayatını kaybedenlerin sayısının 372’ye yükseldiğini duyurdu.


Ölenlerin yüzde 6’sının 60 yaş altında olduğunu kaydeden Salomon, Fransızlara zorunlu olmadıkça dışarı çıkmaması gerektiğini vurguladı. Ülkede bugün bir günde kaydedilen en yüksek ölüm sayısına ulaşıldı.

BAŞBAKAN HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Fransa’da sonuçların ağırlaşması ve virüsün ülke geneline yayılması nedeniyle 3 doktor, salgına karşı zamanında önlem almadığı gerekçesiyle Başbakan Edouard Philippe ve geçen ay görevinden istifa eden eski Sağlık Bakanı Agnes Buzyn hakkında suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

MACRON’DAN FRANSIZLARA TEPKİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yaptığı açıklamada, serbest dolaşımı zorunlu haller dışında sınırlandıran uygulamayı ihlal edenlere tepki göstererek, “Bazı insanların park, plaja veya pazara gittiğini görüyorum. Bu kişiler bizim mesajımızı anlamadılar.” dedi. Dışarı çıkarken mazeretlerini bildiren belgeyi yanlarında bulundurmayan 4 binden fazla kişiye 135’er avro ceza verildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ