​Fransa'da gündem Sarı Yelekliler: Macron tavrını sertleştiriyor

Fransa'da Sarı Yelekliler'in protesto gösteri bitmek bilmiyor. Bir süre ara verilen gösteriler başkent Paris'te yeniden başladı.
Cumartesi günü düzenlenen protesto gösterisinde meydana gelen şiddet olaylarının ardından Fransa hükümeti sert tedbirler almaya hazırlanıyor.


Yaşanan olaylar nedeniyle Pireneler’deki kayak tatilini yarıda keserek Paris’e dönen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, içişleri bakanlığındaki kriz masasını ziyaretinde, bundan böyle şiddetin önlenmesi için ek sert tedbirler alacaklarını dile getirdi.

Macron, hükümetin Kasım ayından bu yana birtakım önlemler aldığını ancak yaşanan şiddet olaylarının, bu önlemlerin yetersiz kaldığını gösterdiğini ifade etti.

DW Türkçe'nin aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Macron ayrıca, protesto gösterisinde taşkınlığa katılan herkesin, şiddete karışanların suç ortağı olduğunu belirtti.[Paris]Paris’in dünyaca ünlü Champs-Elysées bulvarında yaşanan şiddet olayları sırasında, çok sayıda lüks ürün mağazası yağmalanmış, bu mağazalardan bazıları ile bir banka şubesi de kundaklanmıştı.

Sarı Yelekliler ayrıca bulvarın çeşitli noktalarına barikatlar kurmuş ve yaşanan olaylarda onlarca kişi yaralanmıştı.

Fransa İçişleri Bakanlığı Sarı Yelekliler’in Cumartesi günkü gösterilerine Paris’te yaklaşık 10 bin, ülke çapında da yaklaşık 32 bin kişinin katıldığını duyurdu. Ancak Sarı Yelekliler’in sosyal medya hesaplarında, ülke çapında katılımcı sayısı 231 bin olarak açıklandı.

Sadece Paris’teki gösterilerde 5 bin kadar polis ve çok sayıda zırhlı araç görev yaptı. Güvenlik güçleri göstericilere karşı göz yaşartıcı ve ses bombalarının yanında tazyikli su kullandı.

Emniyet güçlerinin verilerine göre yaşanan çatışmalarda 42 gösterici ve 17 polis yaralandı. Gözaltına alınan yaklaşık 240 kişiden 100 kadarı tutuklandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ