Fransa’da 76 cami denetlenecek, bazıları kapatılabilecek

Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, ülkedeki 76 caminin "ayrılıkçılığa karşı" kontrol edileceğini ve bu camilerden bazılarının kapatılabileceğini bildirdi.
Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, ülkedeki 76 caminin “ayrılıkçılığa karşı” kontrol edilmesi ve bu camilerden bazılarının kapatılabilmesi talimatı verdiğini duyurdu. Macron’un Cumhurbaşkanlığı görevine gelmesinden bu yana son 3 yılda 43 cami kapatıldı.

Le Figaro gazetesinin haberinde, 76 camiden 16’sı Paris ve çevresinde bulunuyor. Bu camilerden 18’inin de kapatılabilmesi vecamilere yapılacak denetleme için Darmanin’in valilere genelge gönderildi.

Fransa’da 16 Ekim’de Samuel Paty isimli öğretmenin bir radikal İslamcı tarafından kafasının kesilerek öldürülmesinin ardından Müslüman derneklere ve camiler üzerindeki denetleme artmıştı.


​Macron yönetimin hazırladığı ve 9 Aralık’ta Bakanlar Kuruluna sunulacak “İslamcı ayrılıkçı” yasa tasarısı ile camilerin finansmanının daha sıkı şekilde denetlenmesi, Müslümanlar üzerindeki baskıyla Müslüman derneklerin kontrolünün artırılması, din görevlilerinin yurt dışından gelmesinin engellenmesi amaçlanıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ