Fransa saldıracak, Almanya katılmayacak

Macron, Duma'daki kimyasal saldırı ile ilgili ellerinde kanıt olduğunu, doğrulanması halinde Suriye'ye saldıracaklarını söyledi. Merkel ise saldırıya katılmayacaklarını açıkladı.
Duma’da kimyasal saldırı iddiaları sonrasında ABD ile birlikte en sert pozisyonu alan Fransa’dan yen bir açıklama geldi.
 
Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, TF televizyon kanalında katıldığı programda, kimyasal saldırıya dair ellerinde kanıt olduğunu söyledi. Macron, konuyla ilgili soruya, “evet elimizde kanıt var. Bu kanıtlar doğrulanırsa Suriye'ye saldırıya karar verilecek. Suriye'de uluslararası hukuka riayet edilmesini sağlamamız gerekir." dedi.
 
ALMANYA KATILMAYACAK


Almanya Başbakanı Merkel, Suriye'ye yönelik gerçekleşecek olası bir hava operasyonunda yer almayacaklarını açıkladı. Merkel "Suriye ile ilgili tüm önlem yelpazesinin değerlendirilmesi gerektiğini, ancak Almanya'nın Suriye ordusu ya da diğer hükümet güçlerine saldırmayacağını" söyledi.
 
İNGİLTERE'NİN TUTUMU NETLEŞİYOR

Olası askeri operasyonla ilgli İngiltere'nin tutumunun da bugün netleşmesi bekleniyor. İngiltere'de bakanlar kurulu Suriye'deki kimyasal saldırı iddialarına hükümetin vereceği yanıtı görüşmek bugün  toplanıyor. Toplantıda kabinenin onay vermesi halinde, ABD'nin Suriye'ye yönelik olası bir askeri müdahalesine İngiltere'nin destek vermesinin yolu açılmış olacak.
Şam Yönetimi, kimyasal saldırı iddiaları ile ilgili olarak Uluslararası Kimyasal Silahları Önleme Örgütü’nü bölgeye davet etmişti.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ