Fransa: Kimyasal saldırıyı Esed yaptı

Fransız istihbarat servisleri, Suriye yönetimine bağlı güçlerin 4 Nisan'da Kuzey Suriye'de bir sarin gazı saldırısı gerçekleştirdiğini ve saldırı emrinin Esed ve ona yakın makamlar tarafından verildiğini iddia etti.
Fransız ishbarat servisleri İdlib'in Han Şeyhun kasabasındaki ''kimyasal saldırı'' emrinin Esad ve ona yakın makamlar tarafından verildiğini açıkladı.

Fransa'nın askeri ve dış istihbarat servisleri tarafından hazırlanan ve Reuters tarafından yayınlanan altı sayfalık belgede, olay yerindeki kraterlerden elde ettikleri örneklere ve mağdurların kan örneklerine dayanarak ulaşılabileceği ifadeleri yer alıyor.

Belgede yer alan ifadelere göre numuneler üzerinde yapılan incelemede bulunan ''hekzamin'' isimli maddenin sarin gazının Suriye hükümeti tarafından imal edildiğin bir işareti olduğu belirtiliyor.


Raporda, "Fransız istihbarat servisleri, Beşar Esed'in ve ona yakın isimlerin kimyasal silah kullanma emri verebileceğini düşünüyor" ifadesi dikkat çekiyor.

Fransız istihbaratı, bölgedeki militan grupların böyle bir saldırı geliştirme ve başlatma kapasitesine sahip olmadığını ve IŞİD'in bölgede olmadığını söylüyor.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ