Fransa güvenlik kabinesi acil toplandı: Suriye için bazı tedbirler alacağız

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suriye’de bulunan güçleriyle ilgili bazı tedbirler almak üzere güvenlik kabinesini acil topladı.


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AKP Genel Başkanı Tayip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’a, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonunun durdurulması talebini iletmesi ardından güvenlik kabinesini acil topladı.

Reuters’in haberine göre, Macron’un Türkiye’nin operasyonu hakkında olası seçenekleri tartışmak üzere topladığı güvenlik kabinesinin, Kuzey ve Doğu Suriye’de bulunan askeri ve sivil personelinin güvenliğini sağlamak için önümüzdeki saatlerde bazı tedbirler alacağı kaydedildi.


Toplantıyla ilgili Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada, toplantıda Türkiye'nin operasyonunun en güçlü şekilde kınandığı bildirildi. Ayrıca Macron’un toplantı sırasında “Bölgede dramatik insani sonuçlara yol açma, IŞİD’in bölgede yeniden canlanması ile Kuzey ve Doğu Suriye'nin kalıcı bir şekilde istikrarsızlaştırılması” riski taşıdığına dikkat çektiği belirtildi. 

Fransa Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde yaptığı ortak açıklamada, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyon nedeniyle Türkiye'ye tüm silah ihracatının askıya alındığını açıklamıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ