Fransa Dışişleri Bakanı: Suriye’de kampta tutulan Fransız kadınlar kaçtı

Le Drian, IŞİD’e katılan dokuz Fransız kadının Suriye’de tutuldukları kamptan kaçtığını açıkladı. Fransa Başbakanı, Türkiye’yi IŞİD’ı canlandırmakla suçladı.


Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian Türkiye’nin Suriye’deki operasyonu sırasında daha önce IŞİD’e katılan dokuz Fransız kadının Kürtler tarafından kontrol edilen kamptan kaçtığını iddia etti. Fransa Parlamentosu’nda Suriye’nin kuzeyinde yaşanan gelişmeleri değerlendiren Başbakan Edouard Phillipe ise Türkiye’nin sürdürdüğü harekata değinerek, “Bu durum, IŞİD’in Suriye’nin kuzey doğusunda ve belki de Irak’ın kuzeybatısında yeniden canlanmasına yol açacağı için güvenliğimizi tahrip edici” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık bin civarında askerini geri çeken Washington yönetiminin Türkiye’nin askeri operasyonunun yolunu açtığını belirten Başbakan Phillipe, “Türkiye’yi askeri operasyondan dolayı eleştirsek de, kınasak da Ankara ile diyaloğu sürdürmemiz gerekiyor” dedi.


DOKUZ FRANSIZ KADIN KAMPTAN KAÇTI

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian da Fransız medyasına yaptığı açıklamada Türkiye’nin Suriye’deki operasyonu sırasında daha önce IŞİD’e katılan dokuz Fransız kadının Kürtler tarafından kontrol edilen bir kamptan kaçtığını söyledi.

Fransız haber ajansı AFP de kamplardan kaçan Fransız kadınlardan en az üçünün IŞİD tarafından tekrar ele geçirildiğini duyurdu.

KÜRTLER KADINLARI KAMPA TERKE ZORLUYOR

Kürtler’in IŞİD’li kadınları kampı terketmeye zorladığı belirtiliyor.

Bu gelişmeye ABD Başkanı Donald Trump da hafta sonunda sosyal medya üzerinden değinmişti. Çadırları yakılan kadınların çocuklarıyla çölde tek başlarına kaldıkları ifade edilmişti.

Kürtler tarafından kontrol edilen hapishanelerde 12 bin IŞİD militanı bulunuyor. Kürt kaynaklara göre bunlardan 2 bin 500 ila 3 bin kadarını yabancılar oluşturuyor.

Hapishaneler dışında bölgede kurulan kampalarda ise 8 bini çocuk 4 bini kadın olmak üzere 12 bin yabancı bulunuyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ