Fas-İspanya sınırında göçmen katliamı: 23 ölü

Fas'tan İspanya'ya geçmek isteyen mültecilere polis müdahale etti. Müdahale sonucu hayatını kaybeden mülteci sayısı 23'e yükseldi.

İspanya'nın Kuzey Afrika'daki toprağı Melilla kentine Fas sınırından geçmeye çalışan 5 mülteci daha polis müdahalesi sonucu hayatını kaybetti.

Evrensel'in Fas resmi televizyon kanalının En-Nazur bölgesi kaynaklarından edindiği aktarıma göre, Melilla kentindeki sınır hattından İspanya'ya geçmeye çalışırken ölenlerin sayısı 23'e yükseldi.


İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ise göçmenlerin sınırı geçmeye çalışmasını 'toprak bütünlüğüne' yönelik bir saldırı olarak nitelendirdi. "Sınırda olanlardan sorumlu olan varsa, insan ticareti yapan mafyalardır" dedi.

Fas makamları ise konuya ilişkin yaptıkları açıklamada sınır bölgesinden topluca Melilla'ya girmeye çalışanların Sahra altı bölgesinden gelen Afrikalılar olduğunu kaydederek en az 130 mültecinin Melilla'ya geçtiğini belirtti.

Melilla Valiliği, cuma günü sabah saatlerinde sınırın Fas tarafında 1500'den fazla mültecinin toplandığını ve bunlardan 500'ünün saat 08.40 sıralarında sınıra akın ederek, kontrol noktasındaki kapıyı kırdığını duyurmuştu.

IOM VE UNHCR’DEN AÇIKLAMA

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, can kayıpları ve yaralanmalar dolayısıyla derin üzüntü ve endişe duyduklarını bildirdi.

Yazılı açıklamada, “IOM ve UNHCR tüm yetkilileri göçmen ve mültecilerin güvenliğine öncelik vermeye, aşırı güç kullanımından kaçınmaya ve insan haklarını korumaya çağırır. IOM ve UNHCR, sorumluluk paylaşımı ilkesi doğrultusunda, tehlikeli yolculuklara başvurulmasını azaltmak ve bu tür trajik olayların gelecekte tekrar yaşanması riskini azaltmak için daha güvenli, alternatif yollara erişimi güçlendirmek üzere uluslararası topluma yaptıkları çağrıyı yineler” denildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ