Eski devlet başkanı yolsuzluktan suçlu bulundu!

Eski Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, 15 milyar dolarlık yolsuzluk ve kara para aklama davası kapsamında yürütülen soruşturmada suçlu bulundu.
Cristina Fernandez de Kirchner, devlet başkanlığı döneminde Arjantin Merkez Bankası’nın 15 milyar dolar tutarındaki vadeli sözleşmeleri bilinmeyen kişilere düşük fiyatlarla sattığı iddiasıyla açılan davada suçlu bulundu.

Federal hakim Julian Ercolini tarafından ekim ayında ifadeye çağrılan 63 yaşındaki Kirchner, başkanlık döneminde birçok kamu ihalesi alan iş adamı Lazaro Baez ile ticari ilişkileri mercek altına alınmıştı.

Eski devlet başkanları Nestor Kirchner ve eşi Cristina Fernandez de Kirchner dönemlerinde önemli kamu ihaleleri alan Baez de, 5 milyon doları zimmetine geçirme ve kara para aklamakla suçlanıyordu.


Geçen yıl yapılan seçimler sonrası 10 Aralık'ta koltuğunu Mauricio Macri'ye devreden Fernandez de Kirchner, Baez'le ilişkileri nedeniyle uzun süredir suçlamalara maruz kalıyordu. Kirchner ailesinin Santa Cruz bölgesinde bulunan otellerinin genelde boş olması nedeniyle gelirlerinin kaynağı tartışılırken, savcıların da otellerdeki mali işlemleri incelemeye aldığı ifade edildi. Cristina Fernandez de Kirchner, görevine kötüye kullandığı yönündeki suçlamaları birçok kez reddetmişti.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ