Esad ile SDG anlaştı iddiası: Rejim güçleri, Menbic ve Kobani’ye girecek

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde başlattığı Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle Şam yönetiminin Menbic ve Kobani’ye asker göndermeye karar verdiği iddia edildi.


Ajanslara düşen iddiaya göre Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Suriye ordusu arasında bir anlaşmaya varıldığı ifade edildi.

ABD’nin Suriye’nin kuzeyinden çekilme kararı almasının ardından, Suriye ordusunun 48 saat içinde Menbiç ve Kobani’ye gireceği iddia edildi. İddiayı ilk duyuran Suriye yönetimine yakın El Mayadin televizyonu oldu. Haberde, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Suriye ordusu arasında bu yönde bir anlaşma yapıldığını iddia edildi.


Bu iddianın ardından Suriye’nin devlet haber ajansı SANA, Türkiye’nin ülkenin kuzeyine başlattığı ‘Barış Pınarı Harekâtı’ sebebiyle Şam’ın bu bölgeye asker göndermeye başladığını duyurdu. Ajans, “Suriye ordusu birlikleri, ‘Türk saldırısına karşı koymak’ üzere kuzeye hareket etmeye başladı” ifadelerini kullandı.

Reuters haber ajansı da Suriye hükümetine yakınlığıyla bilinen Lübnanlı Al Mayadeen televizyonuna dayandırdığı haberinde Suriye ordusunun 48 saat içinde Suriye Demokratik Güçleri’nin elinde olan Kobane kentine ve SDG’yle işbirliği içindeki güçlerin elinde tuttuğu Menbiç’e doğru yola çıktığını duyurdu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’nın ardından, Kürt güçlerinin Suriye hükümeti ile görüşmelere başladığı birçok kez gündem olmuştu.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper’in Suriye’nin kuzeyinde bulunan yaklaşık bin Amerikan askerini çekilme emri verildiğini ve SDG’nin Rusya ve Suriye ile anlaşma yapma ihtimali bulunduğunu söylemişti.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ