Erdoğan'ın suç duyurusuna Wilders'ın yanıtı: Ezik

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğu Hollanda'nın aşırı sağcı Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders, Erdoğan'a bu kez de "Ezik" dedi.

Başbakan Rutte, parlamentoda gazetecilerin Wilders hakındaki suç duyurusunu anımsatması üzerine, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir mesaj göndermek istediğini söyledi.

Hollanda Başbakanı, "Mesajım çok basit; Hollanda'da biz düşünce özgürlüğünü en önemli değer olarak görüyoruz ve buna politikacıların karikatürleri de dahil" dedi.


Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok da, Erdoğan'ın ana muhalefet partisi lideri Wilders'e yönelik açıklamalarını, "tamamen uygunsuz" diye değerlendirdi.

Blok, Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli'yi telefonla arayarak, Erdoğan'ın açıklamalarından duydukları rahatsızlığı ilettiğini belirtti.

Hollandalı bakan, Erdoğan'ın açıklamalarının, diplomatik ilişkilere "balyoz darbesi" vurduğunu söyledi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, aşırı sağcı lider Geert Wilders ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hakkında suç duyurusunda bulunmasına Twitter üzerinden yanıt verdi.

Wilders, "Yani bana faşist diyen, daha önce bütün Hollanda'yı Nazi kalıntısı ve faşist olarak nitelendiren adam bana karşı dava mı açıyor? Dünya tersine döndü. Ezik" dedi.

Aşırı sağcı lider, meclisteki konuşmasında da Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi'nin derhal sınır dışı edilmesini istedi.

Hükümet ortağı Hristiyan Birliği Partisi (CU), Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi'nin istişare için Lahey'e çağrılmasını önerdi. Dışişleri Bakanı Blok ise, diplomatik bağları kesmenin akıllıca olmadığını vurgulayarak, "Türkiye ile bağlantımızı kesersek artık mesaj iletemem" dedi.

PVV lideri Wilders, Twitter hesabından Erdoğan'ı kafasında el bombasıyla tasvir eden bir karikatürü paylaşarak, "terörist" ifadesine yer vermişti.

Wilders'a "faşist" diye hitap eden Erdoğan, aşırı sağcı liderin düşünce özgürlüğü sınırlarını aştığını belirterek avukatı aracılığıyla hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ