Erdoğan’ın Libya ve Akdeniz’deki müttefiği Serrac istifa ediyor

Libya'da, Türkiye'nin de desteklediği Trablus merkezli hükümetin başındaki Serrac "Önümüzdeki ay görevlerimi yeni kurulacak hükümete ve yürütme meclisine teslim etmek istiyorum" açıklaması yaptı. Canlı yayındaki sözler istifa olarak yorumlandı.


Doğu Akdeniz’de gerilim yükselirken Libya’da, Türkiye’nin de desteklediği Trablus merkezli hükümetin başındaki Serrac “Önümüzdeki ay görevlerimi yeni kurulacak hükümete ve yürütme meclisine teslim etmek istiyorum” açıklaması yaptı. Canlı yayındaki kararı Arap medyasının ‘istifa’ olarak duyurduğu belirtildi.

Fiilen ikiye bölünmüş olan Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz es Serrac, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yakın müttefik ilişkileri geliştirmişti.


CENEVRE’DEKİ GÖRÜŞMELERE KATILACAK

Türkiye ile yakın ilişkileri olan, Birleşmiş Milletler’in tanıdığı, ancak uluslar arası arenada meşruluğu tartışmalı olan Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin başındaki isim olan Serrac’ın başbakanlık görevini bırakacağı ancak Cenevre’deki görüşmeleri sürdürmeye devam edeceği ileri sürüldü.

Öte yandan uzun süredir kötü yönetim ve yolsuzluk iddiaları nedeniyle eleştirilen Serrac’ın istifa sonucu politik baskıyı biraz olsun azaltmak istediği ortaya atılan iddialar arasında.

DOĞU AKDENİZ’DE GERİLİM VARKEN…

AKP hükümeti ile Serrac’ın başında olduğu hükümet arasında, 27 Kasım’da imzalanan deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair mutabakat muhtırası bölge ülkeleri tarafından sert biçimde tepki çekmişti.

Doğu Akdeniz’deki gerilimi yükselten bu muhtıraya karşı Mısır, İsrail, Yunanistan, İtalya ve Kıbrıs gibi devletler çeşitli anlaşmalar imzalayan Serrac en son 4 Haziran’da Türkiye’ye gelerek Erdoğan ile görüşmeler gerçekleştirmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ