Erdoğan’dan Fırat’ın doğusu için operasyon sinyali

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD’de yaptığı konuşmada yeni operasyon sinyali verdi. Erdoğan, “Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarına benzer bir adımın önümüzdeki dönemde Fırat’ın doğusu için de atacağız”dedi.


Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu Görüşmelerine katılmak için Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New York şehrine ulaştı. TÜRKEN Vakfı’nda konuşma yapan Erdoğan, Suriyeli göçmenler ve İdlib’e dair açıklamalarda bulundu.

FIRAT’IN DOĞUSU


Suriye ile ilgili “260 binin üzerinde Suriyeli kardeşimizin vatanlarına dönmesini sağladık.” ifadelerine yer veren cumhurbaşkanı ayrıca, “İnşallah önümüzdeki dönemde Fırat’ın doğusunu da kapsayacak şekilde, Suriye’nin içindeki güvenli bölgeleri artırmaya devam edeceğiz.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İdlib üzerine mutabakata varan Erdoğan, “Son İdlib krizinde olduğu gibi, tek bir sivilin dahi burnunun kanamaması için diplomatik alanda yoğun çabalar yürüttük. Bu gayretlerimizin meyvesini almaya da başladık.” sözlerine yer verdi.

“ZEYTİN DALI BENZERİ ADIM”

Suriye’nin içindeki güvenli bölgelerin artırılacağını da belirten Cumhurbaşkanı, “Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarına benzer bir adımın önümüzdeki dönemde Fırat’ın doğusu için de atacağız.” şeklinde konuştu.Filistin ile ilgili açıklama da yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlk kıblemiz Kudüs’ü, işgalcilerin ve Filistinlilere devlet terörü uygulayanların ihtiraslarına terk etmeyeceğiz.” dedi.

Erdoğan, BM’de “Mülteciler için Küresel Sözleşme” başlıklı üst düzey etkinliğe katılarak BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya gelecek.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ