Erdoğan Rusya'ya gitti ama Esad koltuğu garantiledi

Rus basını Soçi'de gerçekleştirilen İran, Rusya ve Türkiye'nin üçlü zirvesi Rus ve İran basınında geniş yer aldı. Bazı gazetelere göre Beşar Esad'ın iktidarı garantilediğini yazdı.
Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin katılımıyla Karadeniz kıyısındaki Soçi'de gerçekleştirilen Suriye konulu üçlü zirve, Rus ve İran basınında geniş şekilde ele alındı.

"ABD'NİN POLİTİK DURUŞU BELİRSİZ"

Günlük olarak yayımlanan Nezavisimaya gazetesinde zirveyi ele alan İgor Subbotin, Suriye'de savaş sonrası düzenin zirveye katılan üç ülke tarafından şekillendirileceğini yazarak, ABD'nin politik duruşu için ise "belirsiz" ifadesini kullandı.


Subbotin, "Suriye anlaşmasında ABD geride bırakıldı" başlıklı makalede bu duruma dikkat çekerek, "Rus-Türk-İran ittifakının dışında kalan ve eğer çıkarları tehlikeye girerse sert tepki verebilecek aktörlerin de dışlanmamasının önemli olduğunu" yazdı.

RBC GAZETESİ: ESAD İKTİDARDA KALMAYI GARANTİLEDİ

RBC gazetesi ise üçlü zirvede Suriye lideri Beşar Esad'ın geleceği ile ilgili değerlendirme yapılmamasına dikkat çekti. Gazeteye değerlendirmede bulunan isimlerden Leonid Isayev, Esad'ın iktidarda kalmasının garantilendiği yorumunu yaptı.

Isayev, "Esad kimin yardımıyla kazanmış olursa olsun, sonunda kazandı. Bu andan sonra onu taviz vermeye ikna etmek oldukça zor olacak. Moskova'nın Esad üzerindeki nüfuzu da eğer yükümlülüklerini yerine getirmeyi reddetse dahi sınırlı. Rusya bu durumda dahi ona olan desteğini kesmez" dedi.

KÜRT KONUSU ÇÖZÜMSÜZ

Kommersant gazetesinde Andrei Kolesnikov imzalı haberde ise üçlü zirvede Putin'in, ABD ve ABDönderliğindeki koalisyon güçlerine ilişkin bir kelime sarf etmemesine dikkat çekti.

Kolesnikov, Suriye'de yalnızca "DEAŞ'ın değil ABD'nin hedeflerinin de yenildiği" değerlendirmesini yaptı. Kürtler konusunun ise Rusya ile Türkiye arasında çözümsüz olmaya devam ettiğini yazdı.

"İSTİKAR ÜÇGENİ"

Soçi'deki üçlü zirve İran medyasında da politik haberlerde ana gündem maddesi olarak ele alındı. Arman-e Emruz gazetesinde yer alan haberde, Soçi görüşmeleri, "İran, Türkiye ve Rusya arasında, teröre karşı, stratejik müttefiklik manifestosu" olarak tanımlandı.

Ebtekar gazetesi de zirveyi "istikar üçgeni" olarak tanımladı. Javan gazetesi ise Soçi görüşmelerinin, "ABDolmadan bölgesel bir düzen kurmak amacına adandığını" yazdı.

(BBC)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ