Erdoğan bu kez fena yakalandı!

Türkiye'nin teröre destekle suçlanan Katar'la yaptığı iş birliği anlaşması 3 gün önce Resmi Gazete'de yayınlandı. Erdoğan'ın Tamim'le işbirliği yapacağı konu terör ve kara para aklama!
Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır, Yemen, Libya ve Maldivler’in ‘teröre destek verdiği’ iddiasıyla Katar’la diplomatik ilişkileri kesmesinin ardından Erdoğan rejimi zor durumda.

Katar'la birlikte özellikle Suriye'de  IŞİD ve El Kaideci gruplarla hem silah hem petrol alış verişi yapan Erdoğan, Körfez'de istenmeyen adam ilan edilen Tamim'le 3 gün önce anlaşma yaptı.  
İki ülke arasında terörle mücadele kapsamında işbirliği yapılmasına dair Bakanlar Kurulu kararı, 3 gün önce Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 


TERÖRİZMİN FİNANSMANI, KARA PARA AKLAMA...
Resmi Gazete’de yayınlanan kararda, “Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) ile Katar Devlet Finansal Bilgi Birimi (QFIU) Arasında Kara para Aklama, Bağlantılı Öncül Suçlar ve Terörizmin Finansmanı ile İlgili Finansal İstihbarat Değişiminde İşbirliğine Dair Mutabakat Muhtırası” aracılığıyla Katar ve Türkiye’nin ortak menfaatlerinin temini için, kara para aklama, terörizmin finansmanının önlenmesi ve bunlarla mücadele alanındaki işbirliğinin güçlendirilmesinin amaçlandığı kaydedildi. 

Varılan mutabakat kapsamında her iki ülkenin de kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla ilgili suç faaliyetleri ve bunlarla bağlantılı olduğundan şüphe edilen şahıslar hakkında elinde bulunan bilgi ve istihbaratı bir araya getireceği belirtilirken, Türkiye ve Katar’da kurulacak birimlerin ortak ilgi alanlarına ilişkin hususlarda müşterek çalıştaylar, seminerler ve eğitim çalışmaları düzenleyeceği ve karşılıklı ziyaretlerin de yapılacağı ifade edildi.

"TERÖR ÖRGÜTÜNE DESTEK" ÇEMBERİ DARALIYOR
Körfez'in güçlü ülkelerinin Katar'la ilişkisi kesmesinin ardından "diyalog" çağırıs yaparak temkinli açıklama yapan Ankara'nın nihai pozisyonu merak konusu... 
Gerçek olan şu ki, Erdoğan ve rejimi, Arap dünyası ile müttefiki Katar arasında tam anlamıyla sıkışmış durumda. Katar'la ilişkiyi kesmenin ekonomik bedellerini taşıyamayacak kadar Doha'yla ekonomik angajman içinde bulunan Ankara, diğer taraftan Katar'la ilişkisini sürdürmesi halinde öteden beri suçlanageldiği el Kaide gibi terör örgütlerine destek konusunda iyice köşeye sıkışabilir. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ