El Nusra TSK'ya destek veren ÖSO'cuları esir aldı!

El Kaide bağlantılı radikal cihatçı gruplar, Halep yenilgisinden sonra Türk Silahlı Kuvvetleri ve Fırat Kalkanı harekatına katılan grupları hedef almaya başladı. El Bab operasyonuna katılan ÖSO’cular, El Nusracılar tarafından esir alındı.


Rus ve Esed güçlerine karşı savaşı kaybederek Halep’te ağır yenilgi alan El Kaide bağlantılı radikal cihatçılar, Rusya ile anlaşarak kendilerini sattığını söyledikleri Türkiye ve ÖSO’ya savaş açtı. El Nusra, Fırat Kalkanı Operasyonunda görev aldıktan sonra İdlib’e dönen ÖSO’cuları esir aldı.
 
Ankara ile karanlık ilişkiler geliştiren, Erdoğan’ın Rusya’ya “Arkadaşlara talimat verdim, Nusra Halep’ten çekilecek” diyecek kadar yakın gördüğü El Kaide menşeli el Nusra (Yeni adıyla Şam’ın Fethi Cephesi), Halep’teki yenilgiden sonra tavır değiştirdi. Yerel kaynakların bildirdiğine göre El Nusracılar, Türkiye’nin bölgede yürüttüğü Fırat Kalkanı harekâtına dâhil olduktan sonra İdlib’e dönen ÖSO üyelerini tutukladı. Bu ÖSO üyelerinin İdlib’de bir süre dinlendikten sonra El Bab’a dönerek Türk askerlerine desteği sürdürmeyi planladıkları öğrenildi.


Fırat Kalkanı operasyonuna destek vermediği bilinen el Nusra’dan tutuklamalarla ilgili açıklama yapılmadı. Ancak Nusra’nın TSK operasyonuna katılan ÖSO’cuları alıkoyup El Bab’a dönüşlerini engellemesi, Ankara’ya mesaj olarak yorumlandı.

EL NUSRA İNTİKAM PEŞİNDE
Yerel kaynaklar El Nusra’nın Halep’te Rusya’dan yana tavır alan Erdoğan rejimine tepkili olduğunu aktarırken, El Kaide bağlantılı grup ÖSO’nun yanı sıra Türkiye’nin koordine ettiği diğer gruplara da “diş göstermeye” başladı. Fırat Kalkanı’na katılan Sukur el-Cebel grubuna mensup militanlar, El Bab cephesinden İdlib'e döndükleri sırada, Nusra Cephesi militanları tarafından gözaltına alındılar.

İDLİB’DEN ANKARA’YA MESAJ
İdlib, Suriye savaşının en büyük muhalif gruplarından El Nusra ve Ahrarüş-Şam’ın denetiminde. El Kaide çıkışlı bu iki örgüt, Erdoğan rejimi ile yakın ilişki içinde ve her ikisi de zaman zaman sahada ÖSO ile aynı safta mücadele etti.
Ankara-El Nusra ilişkisi daha kapalı kapılar ardından yürütülürken, AKP, Ahrarüşşam’a desteğini açıktan ilan etmekte sakınca görmüyor. AKP’nin hocalarından Nureddin Yıldız’ın İdlib’de Ahrarüş-şam komutanını ziyaret edip onu Türkiye’ye davet etmesi, ölümünün ardından da onu öven bir mektup yazması, bu ilişkinin boyutlarını ortaya çıkarmıştı.

CİHATÇI GRUPLAR ÇATIŞACAK MI?
Suriye’deki vekâlet savaşında bölge ülkelerinin desteklediği cihatçı gruplar kritik bir kırılmanın eşiğinde. Özellikle Halep yenilgisinden sonra El Kaide çıkışlı gruplar, daha çok başlarına buyruk hareket etmeye başladılar. Örneğin, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın dünyaya "Ilımlı muhalif" olarak pazarlamaya çalıştığı El Nusra ve Ahrarüşşam, uzun süre IŞİD’i karşılarına almış görüntüsü çizdiler. Ama Halep yenilgisinden sonra bu iki grubun IŞİD’in mağlubiyetini istemediği ortaya çıktı. O kadar ki, yerel kaynaklar, El Nusra’nın, "Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO saldırmasın diye" IŞİD’in tuttuğu bölgelere el Nusra bayrağı astığını iddia ediyor. Yani, Ankara ile kirli ilişkiler yürüten el Kaideci gruplar, şu anda “Kendilerini aldattığını” iddia ettikleri Ankara’nın yolunu kesip, IŞİD’e alan açma çabasında görülüyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ