Dünyada ilk: Almanya elektrikli otobanı test ediyor

Almanya, Frankfurt yakınlarında kurulan 10 kilometrelik pilot elektrikli otobanı elektrikli kamyon ve çekiciler için test etmeye başladı.Frankfurt yakınlarında 10 kilometrelik bir pilot elektrikli otoban kuruldu.


Elektrikli araba teknolojisi, başta ABD ve Çin olmak üzere dünya genelinde büyük bir hızla gelişiyor. Türkiye’de de elektrikli arabayla ilgili yatırımlar konuşulurken, bu konuda bir ilke imza atan Almanya, Frankfurt’ta elektrikli kamyon ve çekiciler için ilk şarj otobanı test etmeye başladı.

Siemens tarafından 2012 yılında fikir olarak ortaya atılan eHighway projesi kapsamında test edilen yolda, en sağ şeride trenlerde olduğu gibi elektrik kabloları döşenmiş durumda. Kamyonun üzerine takılan özel bir aparat sayesinde ise araçlar düzenli olarak şarj ediliyor.


Gelecekte yolda kalma sorununu kökünden çözmesi beklenen yol sistemi, yerden şarj edilen yollara göre çok daha gerçekçi durması açısından da önemli. Şu an için Almanya’nın Frankfurt şehri yakınlarında 10 kilometrelik bir otobana pilot proje olarak yerleştirilen kablolar, eğer istenilen başarıya ulaşırsa ülkenin dört bir köşesine yerleştirilecek.

100 BİN KİLOMETREDE 20 BİN EURO YAKIT TASARRUFU

Alman otobanlarında çekici ve kamyonların en az yüzde 30’unun elektrikli olması durumunda 6 milyon metrik ton karbondioksit (CO2) salınımını engelleyeceğini belirten Siemens, eHighway üzerinde 100 bin kilometre seyahat eden 40 tonluk bir çekicinin 20 bin euro yakıt tasarrufu yapacağını açıkladı.

Bu ve benzeri teknolojiler şu sıralar büyük bir hızla gelişmeye devam ediyor. Çok yakında yolların da daha akıllı bir sisteme geçtiği görülecek.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ