DSÖ devletleri uyardı: Koronavirüsü siyasallaştırmayın

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, koronavirüs bu araştırmalarını bazı ülkelerin siyasallaştırma çabasında olduğunu tespit ettiklerini belirterek, "Lütfen bu konuyu siyasallaştırmayın, bunu bilime dayanarak yapacağız” dedi.


Koronavirüsün kaynağını bulma konusunu siyasallaştırmama çağrısında bulunan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, uzmanların bu konuyla ilgili fikrini bilime dayanarak geliştireceğini söyledi.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’deki basın toplantısında “Duruşumuz son derece net ve sertti. Virüsün kaynağını belirlemeye çalışıyoruz, çünkü bu, dünyaya virüsün oluşumunu anlamaya ve gelecekteki salgınları önlemeye yardımcı olacak” dedi.


DSÖ’nün koronavirüsün kaynağını bulmak için Gıda ve Tarım Örgütü ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü ile birlikte çalıştığını vurgulayan Ghebreyesus, bu konu üzerinde çalışan uluslararası uzmanlar ekibinde ABD, İngiltere, Güney Kore, Sudan ve diğer ülkelerin temsilcilerinin yer aldığını aktardı.

Ancak üyelerin bu araştırmaları siyasallaştırma çabasında olduğunu tespit ettiklerini dile getiren Ghebreyesus, “Bu yüzden bir tavsiyede bulunmak istiyoruz, lütfen bu konuyu siyasallaştırmayın. Mümkün olan her şeyi yapacağız ama bunu bilime dayanarak yapacağız” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ