"Doğu Akdeniz'de kedi-fare oyunu artık sona ermeli"

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, 10 Aralık'taki Türkiye konulu Avrupa Birliği zirvesi öncesi açıklama yaparak 'Kedi-fare oyunu artık sona ermeli' dedi.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Türkiye'ye yönelik yaptırımların da gündemde olacağı 10 Aralık'taki Avrupa Birliği (AB) zirvesi öncesi açıklama yaptı.

Michel "Doğu Akdeniz'de kedi-fare oyunu artık sona ermeli" dedi.


Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilim sonrası Türkiye'nin "Birliğin diplomatik çabalarına rağmen Yunanistan'la tansiyonu düşürmek için adım atmadığını" ve bu zirvede AB ülkelerinin yaptırımları masaya yatıracağını söyledi:

"Bence artık kedi-fare oyunu sona ermeli. 10 Aralık'ta Avrupa zirvesinde bu konuyu tartışacağız ve buna karşı elimizdeki imkanları kullanmaya hazırız."

Yunanistan ile Türkiye arasında devam eden Doğu Akdeniz'de sondaj ve doğalgaz arama çalışması gerilimi, yaz aylarından bu yana devam ediyor.

Avrupa Birliği zaman zaman yaptırımları gündeme getirse de, Almanya'nın arabuluculuğunda yapılan görüşmeler sonucunda hiçbir zirvede bu konuda bir karar çıkmamıştı.

Ancak Yunanistan'la yürütülen görüşmeler sonrasında Türkiye, Oruç Reis sismik araştırma gemisini tartışmalı bölgeye yeniden gönderdi.

Bunun üzerine Almanya Başbakanı Angela Merkel, kasım ayı sonunda yaptığı bir konuşmada "Olaylar umduğumuz gibi gelişmedi" diye belirterek, şöyle demişti:

"Türkiye'nin tartışmalı sularda doğalgaz arayışını, 10 Aralık'ta yapılacak bir sonraki AB zirvesinde masaya yatırma konusunda uzlaştık. Bu konuda hiçbir soru işareti yok. O zamana kadar yaşanacak gelişmeleri izleyeceğiz ve ona göre bir karar vereceğiz. Şu an başka bir şey söyleyemem ama bugüne kadar olayların umduğumuz şekilde gelişmediğini söyleyebilirim."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ