‘Çölde Davos’ta Suudilerden 34 milyarlık petrol anlaşması

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin gölgesinde başlayan Suudi Arabistan’daki ‘Çölde Davos’ adı verilen yatırım konferansında, Suudi petrol şirketi Aramco’nun 34 milyar dolarlık petrol anlaşmaları yaptığı söylendi.
BBC Türkçe’nin haberine göre, şirketin CEO’su Emin Nasır, “Burada herkes Cemal Kaşıkçı’nın ölümünden üzüntü duyuyor. Ailesi için üzülüyoruz, yaşananlardan üzüntülüyüz. Ancak sonuçta, bunu aşmamız gerekiyor. Krallık yaşananları kabul ediyor ve ülkedeki mevcut hukuk sistemiyle bu suçu işleyen insanların yargılanması için gerekli adımları atıyor” dedi.

Nasır’ın yaptığı açıklamaya göre Fransa, Çin, ABD, Japonya, İngiltere, Güney Kore ve Hindistan’dan şirketlerle 15 farklı mutabakat zaptı imzalandı.

İmzası atılan projelerin petrol çıkartma, rafine etme, benzinlikler ve kimyasallar alanında olduğu kaydedildi.


Anlaşma yapılan şirketler arasında Total, Halliburton, Schlumberger, Baker Hughes, Hyundai Ağır Sanayi ve Sumitomo’nun bulunduğu vurgulandı.

Konferans, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın ülkesinin petrole bağlılığının bitirilmesine yönelik 2030 vizyonunun vitrine çıkarılması için planlanmıştı.

Konferanstan çekilmişlerdiVirgin şirketlerinin sahibi İngiliz milyarder iş adamı Richard Branson, Uber’in CEO’su Dara Khosrowshahi, ABD merkezli uluslararası yatırım bankası JP Morgan’ın CEO’su James Dimon ve Amerikan otomotiv devi Ford’un Yönetim Kurulu Başkanı Bill Ford ile CNN, Financial Times, New York Times, CNBC ve Bloomberg gibi dünyanın önde gelen bazı medya kuruluşları konferanstan çekildiklerini açıklamışlardı.

Gazeteci Kaşıkçı, evlilik işlemleri için 2 Ekim’de Levent’teki Suudi Arabistan başkonsolosluk binasına girmiş, bir daha kendisinden haber alınamamıştı. İlk olarak Kaşıkçı’nın binadan ayrıldığını söyleyen Suudi Arabistan yönetimi, 20 Ekim’de gazetecinin başkonsolosluk binasında ‘arbede sonucu’ öldüğünü öne sürmüştü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ