Çekya, Türkiye’ye silah satışını durduran 6. ülke oldu

Çekya, Türkiye’ye silah satışını askıya alan ya da durduran 6. Avrupa ülkesi oldu. İspanya ve İtalya da silah satışını durdurmaya hazırlanıyor.


Çekya İçişleri Bakanı Jan Hamacek, Suriye’nin kuzeydoğusunda devam eden Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye’ye silah ve mühimmat satışını durdurma kararı aldıklarını duyurdu.

Hamacek, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Çek Cumhuriyeti, derhal yürürlüğe girmek üzere Türkiye’ye askeri teçhizat ihracat lisansını askıya alıyor” ifadesini kullandı.

 
İTALYA VE İSPANYA DA AMBARGOYA KATILACAK

İtalya da Barış Pınarı Harekatı’nın başlamasının ardından Türkiye’ye yönelik silah satışını askıya alan ya da satış lisanslarını iptal etmeye hazırlandığını duyurdu. İspanya da benzer duruma hazırlandığını bildirdi.

Daha önce Finlandiya, Norveç, Almanya, Fransa ve Hollanda, Türkiye’ye silah satışını durdurduklarını açıklamışlardı.

AB ÇALIŞMA GRUBU KURUYOR

Dün gerçekleştirilen AB dışişleri bakanları toplantısında ise Lüksemburg’un Türkiye’ye karşı AB’nin ortak silah ambargosu uygulanması talebi kabul görmedi. Bu konuda AB tarafından bir çalışma grubu kurulacak.

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları’nın Lüksemburg’da yaptığı toplantının sonuç bildirgesinde Suriye’deki harekatı nedeniyle Türkiye’ye yönelik üye ülkelerin koyduğu silah satışı yasaklarının altı çizilirken, AB genelinde bir silah satış ambargosu kararı çıkmadı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ