Cebelitarık krizi!

İngiltere'nin Muhafazakar Parti eski liderinin, İngiliz toprağı olan Cebelitarık konusunda savaşa gitmesi yönünde Theresa May'e tavsiye vermesi üzerine, İspanya Dışişleri Bakanı Alfonso Dastis, İngiltere'ye bu konuda sakin olması gerektiğini söyledi.
Muhafazakar Parti eski lideri Michael Howard'ın pazar günü SkyNews'a verdiği röportajda Cebelitarık'ta İngiltere'nin hakları için askeri çözüm kullanması gerektiğini belirtmesi üzerine İspanya Dışişleri Bakanı konuya ilişkin İngiltere'nin sakin olması gerektiğini belirtti.

Howard, May'in de Thatcher'ın Falkland Adaları'nda olduğu gibi bir askeri müdahaleyi düşünmesi gerektiğini söylemişti.

The Guardian'ın haberime göre, İspanya Dışişleri Bakanı Alfonso Dastis, Londra'da bazı siyasilerin Cebelitarık konusunda sakinliğini kaybettiğini ve buna gerek olmadığını belirtti.


Falkland üzerinden savaşa giden İngiltere benzetmesinin Cebelitarık meselesiyle çok uyuşmadığını belirten Dastis, İngiltere'den böyle yorumalr gelmesinin hükümet tarafından şaşkınlıkla karşılandığını belirtti.

Cebelitarık tartışması, Brexit ile Avrupa Konseyi'nin İngiltere'nin deniz ötesi topraklarının ticari ilişkilerini gündeme getirmesi ve İspanya'ya Cebelitarık üzerinden veto hakkı tanıması ile tartışma konusu olmuştu.

İşçi Partisi'nin eski dış ilişkiler sorumlusu Jack Straw, Michael Howard'ın bu çıkışını 'absürd' olarak değerlendirdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları toplantısı için bulunduğu Lüksemburg'da İngiltere, AB ve İspanya arasındaki Cebelitarık gerginliğiyle ilgili, "Cebelitarık'ın egemenliği değişmedi ve değişmeyecek. Bu durum, Cebelitarık ve Birleşik Krallık halklarının açık onayı olmadan değişemez ve değişmeyecek de." diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ