Brezilya iadesi istenen Ali Sipahi’yi serbest bıraktı

Bank Asya’ya para yatırdığı için Brezilya’dan iadesi istenen işadamı Ali Sipahi’yi Brezilya Mahkemesi örnek bir kararla serbest bıraktı.


Türkiye Brezilya Büyükelçiliği aracılığıyla işadamı Ali Sipahi’nin iadesini talep etti. Talep yazısında Ali Sipahi’nin Bank Asya’ya para yatırdığı ve bu nedenle terör örgütü üyesi olduğu belirtildi.

Brezilya vatandaşı işadamı Ali Sipahi, Türkiye’nin isteğiyle ABD’den Brezilya’ya dönerken São Paulo’daki Guarulho Havalimanı’nda gözaltına alındı. 6 Nisan’da gözaltına alınan 31 yaşındaki ali Sipahi Brezilya’da hakim karşısına çıktı.


MAHKEME SERBEST BIRAKTI

Türkiye’nin Hizmet Hareketi’ne üye olmakla ve 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminde rol almakla suçladığı iş insanı Ali Sipahi’yi Brezilya üst mahkemesi serbest bıraktı. 12 yıldır Brezilya’da yaşayan ve çift pasaport sahibi Sipahi kararı sevinçle karşıladı. Sipahi’nin dosyasında iddialarla ilgili olarak sadece Bank Asya’ya para yatırması ve Hizmet Hareketi’ne yakın derneklere üye olması delil olarak gösterilmişti.

Mahkeme Sipahi’yi ilk duruşmada serbest bırakırken Ankara’nın iade talebine ise Brezilya hükümetinden henüz yanıt gelmedi. 31 yaşındaki Sipahi, 12 yıldır Brezilya’da yaşıyor. Sao Paulo’da bir lokanta işleten Sipahi, Brezilya-Türkiye Kültür Merkezi ve Türkiye-Brezilya Ticaret ve Endüstri Odası üyesi.

AFP’ye konuşan Sipahi’nin avukatı Theo Dias, “Masum bir vatandaşın hapsedilmesini iptal eden bu karar önemli bir adımdı, sonraki adımları da önümüzdeki günlerde değerlendireceğiz” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ